Претходна статија
ИНТЕРВЈУ СО СТАНИСЛАВ ФУРМАН: Обновата на Скопје по земјотресот е извонреден период од историјата на градот
Следна статија
Граѓаните од Карпош бараат да се обнови салата „Партизан“

Утре ќе се вози нова велосипедска тура под мотото „Замисли го Скопје како вело-град“

Објавено на 25.07.2017 во категорија Вести.

 

На денот на одбележувањето на 54 години од катастрофалниот земјотрес, неформалната иницијатива „На Точак“ организира групно возење велосипеди под мотото „Замисли го Скопје како вело-град“. Критична маса #63 ќе стартува од Плоштадот Македонија, со почеток од 19 часот, а крајната дестинација е Музејот на современа уметност. Овој настан се одржува секоја последна среда во месецот, а истиот годинава се поклопува со одбележувањето на 26 јули.

 

 

„Доаѓаат локални избори. Како граѓани да им дадеме акцент на позелените, поздравите и поквалитетни замисли за Скопје. Обично таквите визии за градот се ставени во секторот “алтернативни”, додека во мејнстримот се одржува статус-квото, а тоа за Скопје значи: тонење во загаденост, небезбеден сообраќај, хаос, неквалитетен град за живот“ велат од „На Точак“.