Претходна статија
665 нови станови добиле одобрение за градење во септември
Следна статија
Проблеми со реконструкцијата на охридската болница „Св. Еразмо“

Отворена „Кока-Кола активна зона“ на кејот на Вардар во Скопје

Објавено на 10.11.2017 во категорија Вести.
Facebooktwitterlinkedin

 

На кејот на реката Вардар во близина на скејт паркот денеска беше отворена десеттата „Кока-Кола активна зона“, која Пивара Скопје и компанијата Кока-Кола ја донираа на Градот Скопје. Активната зона свечено ја отворија скопскиот градоначалник Петре Шилегов и директорот за односи со јавност и комуникации на Пивара Скопје Ламбро Патче. Оваа фитнес зона на отворено е опремена со најсовремени професионални справи за вежбање, достапни 24 часа на сите граѓани без никаков надомест. Оваа активна зона е втора донација во Скопје, по првата која минатата година беше отворена во Општина Гази Баба.

 

*Извор на фотографија: Град Скопје

 

„Кока-Кола активната зона е од големо значење за Градот Скопје и апелирам до граѓаните на нашиот град да ја чуваат и да се грижат за неа. Исто така, ги повикувам сите компании да го следат овој позитивен пример за општествена одговорност и да покажат поголема корпорациска одговорност“ изјави градоначалникот Петре Шилегов. Проектот за изведба на фитнес зони во македонските градови е дел од глобалната платформа на Пивара Скопје и компанијата Кока-Кола за промоција на физичките, спортски и рекреативни активности и вложување во заедницата.