Претходна статија
„Гранит“ ќе гради автопат во Босна вреден 62,5 милиони евра
Следна статија
За развој на Скопје, Италијанците предлагаат оживување на Кејот, велосипеди за изнајмување и зелен појас околу градот

Општина Центар не се откажува од мораториумот на градење

Објавено на 21.03.2019 во категорија Вести.
Facebooktwitterlinkedin

 

По едномесечното укинување на мораториумот за градење од страна на Уставниот суд, Општина Центар денеска излезе со реакција дека правниот тим ги разгледува сите опции за одбрана на мораториумот, со кој ќе се искористат правните можности за да се донесат нови и подобри урбанистички планови. „Во моментов со правниот тим ги разгледуваме опциите и многу брзо ќе излеземе со информација во јавноста. Апелирам до Уставниот суд, во 30 – те дена, колку што ќе трае времената мерка, да ја преиспита својата одлука“, изјави градоначалникот на општина Центар, Саша Богдановиќ.

 

Покрај од уставните судии, градоначалникот Богдановиќ побара и од Градежната комора и од Комората на Северо – Западна Македонија да ја повлечат иницијативата од Уставниот суд, со што би дозволиле спроведување на измените во ДУП – овите за повеќе зеленило и детски игралишта за граѓаните. Градоначалникот Саша Богдановиќ посочува дека резултатите од мораториумот за градење се видливи со усвојувањето на двата ДУП – а за „Мирче Мацан“ и „Ново Маало – 1“ на 14 март.