Претходна статија
Општина Центар детално ќе испита што и како е градено од „Скопје 2014“
Следна статија
Со автобус патувале 15 пати повеќе патници од воз, со камиони се превезуваат 50 пати повеќе стока од воз

Од утре почнува забраната за движење возила на Водно за викенд

Објавено на 24.11.2017 во категорија Вести.
Facebooktwitterlinkedin

 

Најавената забрана за движење возила на патот до Средно Водно ќе се воведе од утре и ќе важи секој викенд и за време на државните празници. Според планот, оваа забрана ќе важи во еден правец, од клучката за Сопиште до Средно Водно и од паркингот кај манастирот „Свети Пантелејмон“ до Средно Водно. „Оваа мерка ќе важи за време на викендите и државните празници, од 9 до 16 часот. Оваа мерка е важен дел од заложбите на Град Скопје за поздрава животна средина, почист простор за спорт и рекреација, имајќи го предвид здравјето на граѓаните“ изјави денеска градоначалникот Петре Шилегов.

 

 

Оваа забрана нема да се однесува на автобусите на Јавното сообраќајно претпријатие (ЈСП), возилата на полицијата, противпожарната бригада, итната медицинска помош, возилата на штабовите за итни интервенции, како и на возилата со посебни одобренија. За да им излезе во пресрет на граѓаните што сакаат да се рекреираат на Водно Градот Скопје воведе две нови пробни автобуски линии што ќе сообраќаат по принципот на шатл-линии, односно автобусите ќе се полнат со патници на почетната станица и ќе возат без застанување до Средно Водно.

 

Едната автобуска линија ќе тргнува од пред катната гаража на улицата Свети Кирил и Методиј (спроти Макпетрол), а втората ќе тргнува од паркингот кај Цветниот пазар (Дом на печат). Покрај две нови пробни автобуски линии, граѓаните ќе можат непречено да ја користат и постојната автобуска линија со број 25 до Средно Водно. Возењето на овие три автобуски линии (25, 25А и 25Б) на почетокот ќе биде бесплатно. Во пресрет на граѓаните, Градот Скопје обезбеди и бесплатно паркирање во катната гаража на улицата Свети Кирил и Методиј и на паркингот кај Цветен пазар (Дом на печат).