Претходна статија
ДОНИРАНИТЕ ОБЈЕКТИ ЗА СКОПЈЕ ПО ЗЕМЈОТРЕСОТ: Фабриката „Карпош“ подарена од Советскиот Сојуз
Следна статија
Се враќа кредитот за изградба на Клинички центар во Скопје, го нема конкурсот за новата локација

Од ноември почнува изградбата на инфраструктурата во индустриската зона Визбегово

Објавено на 27.08.2018 во категорија Вести.
Facebooktwitterlinkedin

 

Во индустриската зона Визбегово годинава ќе се инвестираат 20 милиони денари во изградба на дел од неопходната водоводна и канализациона мрежа. Градежните работи ќе започнат во ноември годинава, а целокупниот неколкугодишен проект ќе се реализира во неколку фази. За изградба на инфраструктурата во оваа индустриска зона ќе бидат потребни од 7 до 9 милиони евра, информираше денес министерот за транспорт и врски Горан Сугарески по средбата со градоначалникот на општина Бутел, Велимир Смилевски.

 

*Извор на фотографија: Општина Бутел

 

„Очекуваме до средина на септември, ЈП Водовод да го изработи проектот, по што Министерството ќе распише тендер за избор на изведувач за изградба и оваа година да започне уредувањето на зоната Визбегово“ изјави министерот Горан Сугарески. Тој потенцираше дека со инфраструктурниот зафат ќе се создадат услови за привлекување на нови домашни и странски компании што би инвестирале во оваа индустриска зона.