" />
Претходна статија
Ќе се доврши плоштадот во Влае
Следна статија
Ставена во функција 110 kV разводна постројка во ТС „Петровец“

Најпопуларните објави во 2013

Објавено на 31.12.2013 во категорија Вести.
Facebooktwitterlinkedin

Потсетување на темите кои најмногу го прилвекоа вашето внимание во изминатата година. Следуваат десетте објави во категоријата вести кои беа најчитани од посетителите на build.mk, подредени според популарноста:

 

 

08.04.2013
ФОТО ВЕСТ: Четириесетина нови споменици и скулптури денеска осамнаа во центарот на Скопје

 

На разни локации во централното градско подрачје на Скопје, денеска беа поставени шест нови бронзени споменици. Покрај шесте споменици на Павел Шатев, Христо Татарчев, Кузман Јосифовски Питу, Христо Узунов, Борис Сарафов и Васил Чакаларов, во …

» Повеќе

 

 

31.05.2013
Промовиран новиот објект на „Стариот театар“

 

Денеска во Скопје беше свечено отворен обновениот објект на Македонскиот народен театар кој се урна во замјотресот од 1963 година. Лоцирана на левиот брег на Вардар, помеѓу музејот „Македонска борба“ и мостот „Гоце Делчев“, новата театарска …

» Повеќе

 

 

30.05.2013

„Скопје 2014“ не го заобиколи ниту ГТЦ

 

По два неуспешни конкурси, раководството на Градскиот трговски центар (ГТЦ) конечно во третиот обид се одлучи да избере идејно решение за доградба и реконструкција на фасадата на објектот. Како што се претпоставуваше, победничкиот …

» Повеќе

 

 

20.05.2013

ФОТО ВЕСТ: Се пробива автопатот Демир Капија – Смоквица

 

Се интензивираат работите на изградбата на автопатот Демир Капија – Смоквица, последната делница од патниот коридор 10 низ земјава по која сè уште се вози по пат со две ленти. Со минирање и специјална механизација се пробива двоцевниот тунел во …

» Повеќе

 

 

15.10.2013

Албанската „Амадеус груп“ ќе гради барокен деловен објект на плоштадот „Македонија“

 

Последната слободна градежна парцела на плоштадот „Македонија“ во Скопје денеска е отуѓена. Во конкуренција на три приватни фирми, на денешното електронско наддавање најповолна понуда за откуп на атрактивното земјиште со површина од 1.046 …

» Повеќе

 

 

21.07.2013
Отворен аква – паркот во спортскиот центар „Борис Трајковски“

 

Од денеска се отворија вратите на аква – паркот во рамки на спортскиот центар „Борис Трајковски“. На површина од 12.000 метри квадратни се сместени 10 тобогани, базен за деца, базен со бранови, мрзлива река, административна зграда, три …

» Повеќе

 

 

16.02.2013
Булеварот Крушевска република ќе се гради под земја

 

Ново ветување за решавање на проблемот со планираниот булевар Крушевска република. Градоначалникот на Скопје Коце Трајановски на денешната средба со граѓаните од Маџир Маало, Ново Маало и Крњево изјави дека со новиот Генерален урбанистички план е …

» Повеќе

 

 

30.06.2013
ФОТО ВЕСТ: Облакодерите во Аеродром ближат кон 35-тиот кат

 

Станбените облакодери во општината Аеродром кои ги гради турскиот холдинг „Џеваир“ се извишуваат според планираното темпо. Во моментов карабината на повисоката од двете згради кои се градат во оваа фаза достигна до 33-тиот кат, не сметајќи …

» Повеќе

 

 

21.03.2013
ФОТО ВЕСТ: При крај е првата фаза од изградбата на плоштадот Скендербег во Скопје

 

Привршува првата од трите планирани фази во реализацијата на плоштадот Скендербег, кој се гради на јужниот приод на Старата скопска чаршија во општина Чаир. Целиот проект треба да финишира до 2014 година, до кога плоштадот ќе се прошири и на територијата …

» Повеќе

 

 

10.01.2013
Нова идеја за центарот на Скопје: стилизирани сендвичарници со антички столбови

 

Централното градско подрачје на Скопје ќе добие стилизирани сендвичарници со антички столбови кои ќе соодветствуваат на новите градби од проектот „Скопје 2014“. Министерството за транспорт и врски во денешното соопштение до …

» Повеќе

 

 

 

 

» Листата на најпопуларни статии за 2012 година е достапна на овој линк

 

» Листата на најпопуларни статии за 2011 година е достапна на овој линк

 

» Листата на најпопуларни статии за 2010 година е достапна на овој линк