" />
Претходна статија
„Купи куќа, купи стан“ продолжува и во 2013 година
Следна статија
Годинава ќе се спроведува гасификација на Карпош

Најпопуларните објави во 2012

Објавено на 31.12.2012 во категорија Вести.
Facebooktwitterlinkedin

Потсетување на темите кои најмногу го прилвекоа вашето внимание во изминатата година. Следуваат десетте објави во категоријата вести кои беа најчитани од посетителите на build.mk, подредени според популарноста:

 

 

03.10.2012
„Skopje City Mall“ ги отвори вратите за посетители

 

Вечерва беше свечено отворен „Skopje City Mall“, кој со својата бруто површина од 90.000 метри квадратни го презема приматот на најголем трговски центар од затворен тип во државава. Домашната „Fashion Group“ и „Balfin Group“ од Албанија во него вложија над …

» Повеќе

 

 

14.08.2012
ФОТО ВЕСТ: Фонтаната на Филип Втори го добива својот лик

 

Деновиве пристигнаа и се монтираат нови скулптури и релјефи – составни делови на споменикот „Воин“ и пропратните фонтани на Плоштадот „Карпошово востание“. Уредувањето на плоштадот вклучува изградба на вкупно четири фонтани со скулптури и …

» Повеќе

 

 

28.03.2012
Отворен првиот „Бриколаж“ во Македонија

 

Познатиот француски трговски ланец „Mr.Bricolage” кој е специјализиран за „направи сам“ производи, денес свечено го пушти во употреба својот прв хипермаркет во земјава, во кој вложи 1,5 милиони евра. Објектот се наоѓа на просторот на стариот кванташки …

» Повеќе

 

 

16.07.2012
Облакодерите во Аеродром ќе бидат завршени за три години

 

Денеска на градилиштето на „Џеваир“ во скопската општина Аеродром беше одржана свечена церемонија со која беше официјално означен стартот на изградбата на комплекс кој ќе се состои од четири станбени згради високи по 130 метри и трговски центар …

» Повеќе

 

 

30.09.2012
ФОТО ВЕСТ: Привршува изградбата на елитната населба „Верина“

 

Ексклузивниот станбен комплекс „Верина“ кој се простира на околу 30.000 метри квадратни атрактивна локација кај селото Орман, полека го добива финалниот изглед. Поголем дел од објектите прившуваат со градба, а интензивно се работи и на облагородување …

» Повеќе

 

 

30.06.2012
Гевгелија ќе добие репрезентативен градски плоштад во 2013 година

 

По донесувањето на ДУП за централното градско подрачје на Гевгелија и успешното завршување на конкурсот за изработка на идејно решение, општинската власт е на чекор пред реализација на проектот за изградба на нов градски плоштад. Предвидениот јавен простор за …

» Повеќе

 

 

28.05.2012
ИНТЕРВЈУ: Проектот „Селски двор“ упатува на заборавената вештина на прилагодување на архитектурата и природата

 

Со архитектите и универзитетски професори на Архитектонскиот факултет во Скопје, Минас Бакалчев и Митко Хаџи Пуља, разговаравме по повод добивањето на Големата награда за реализиран архитектонски проект на овогодинешното издание на БИМАС …

» Повеќе

 

 

23.10.2012
Отворено новото МНР

 

Денеска во главниот град беше пресечена црвена лента за втората завршена зграда од проектот „Скопје 2014“ – новото Министерство за надворешни работи кое се наоѓа на левиот брег на Вардар, веднаш до мостот „Слобода“. Објектот е висок 27 метри, има …

» Повеќе

 

 

05.11.2012
ТЕМА: Цените на становите паѓаат низ целиот Балкан, Македонија го следи ваквиот тренд

 

Опаѓа пазарната вредност на станбените површини во земјите од Балканскиот полустров. Следејќи ја тешката економска состојба, падот на примањата на граѓаните, поскапувањата на основните животни намирници и стриктните мерки за штедење доведоа до …

» Повеќе

 

 

02.05.2012
Танге повторно во Скопје

 

Во пресрет на 50 годишнината од скопскиот земјотрес и 100 години од раѓањето на Кензо Танге, неговиот син Пол Норитака Танге претстојува во Скопје, како гостин на Универзитетот Американ Колеџ Скопје (УАKС) – Факултет за архитектура и дизајн …

» Повеќе

 

 

 

 

» Листата на најпопуларни статии за 2011 година е достапна на овој линк

 

» Листата на најпопуларни статии за 2010 година е достапна на овој линк