" />
Претходна статија
Објектите „Сити Галери“ и „Метропол“ наскоро со нови фасади
Следна статија
Ќе се намалува бројот на билбордите во центарот на Скопје

Најпопуларните објави во 2011

Објавено на 31.12.2011 во категорија Вести.
Facebooktwitterlinkedin

Потсетување на темите кои најмногу го прилвекоа вашето внимание во изминатата година. Следуваат десетте објави во категоријата вести кои беа најчитани од посетителите на build.mk, подредени според популарноста:

 

 

14.06.2011
Александар Велики пристигна на Плоштад Македонија

 

Големиот бронзен споменик на Александар Велики, утринава на делови почна да пристигнува на главниот плоштад во Скопје. Во наредните денови следува склопување и заварување на деловите, а во отсуство на официјални информации …

» Повеќе

 

 

15.11.2011
Луксузната населба „Верина“ ќе постави нови стандарди во домувањето

 

На атрактивна локација во Орман, во непосредна близина на скопската обиколница, интензивно се гради елитниот станбен комплекс „Верина“. Комплексот е од затворен тип со сопствено обезбедување и се простира на околу 30.000 метри квадратни. Во склоп на …

» Повеќе

 

 

06.09.2011
Отворен аеродромот „Александар Велики“

 

Во присуство на целокупниот државен врв, претставници на турската компанија „ТАВ“ и неколку стотици граѓани, денеска е отворен обновениот и реконструираниот аеродром „Александар Велики“. Во рамките на проектот е изградена нова терминална зграда …

» Повеќе

 

 

25.04.2011
Промовирани источната и западната трибина на Националната арена

 

На Националната арена „Филип Втори“ во Скопје сношти беа свечено пуштени во употреба новоизградените источна и западна трибина, со што се дооформи гледалиштето според оригиналниот концепт од 70-тите. Новите трибини имаат …

» Повеќе

 

 

26.10.2011
Напредува изградбата на „Skopje City Mall“

 

Градежните активности на градилиштето на „Skopje City Mall“ ce одвиваат според планот. Периодов во објектот се вградуваа и по 1.000 метри кубни бетон дневно. Карабината се очекува да биде готова до крајот на годинава, а во септември догодина треба да …

» Повеќе

 

 

04.06.2011
Водно доби жичарница

 

После неколкудневно тестирање, новата жичарница од Средно Водно до Милениумскиот крст вчера беше свечено пуштена во употреба. Ова е прва фаза на проектот кој предвидува уште две секции и почетната станица да биде кај црквата Свети Јован во …

» Повеќе

 

 

15.04.2011
Првиот двокатен автобус почнува со редовна служба во ЈСП

 

Првиот пристигнат примерок на двокатниот кинески автобус за потребите на јавниот превоз во Скопје денес ја доживеа и својата втора промоција, овој пат пред влегувањето во редовен сообраќај на градските линии. Јутонг-от засега ќе се обраќа на линијата 15а …

» Повеќе

 

 

07.02.2011
Нов хотел и втора Градска куќа на Плоштад Македонија

 

Министерството за транспорт и врски на јавно наддавање ќе продава градежно земјиште на Плоштадот Македонија во Скопје. Станува збор за вкупна површина од 6.308 метри квадратни во чив состав влегуваат две урбанистички парцели, од кои едната е целосно …

» Повеќе

 

 

06.07.2011
Почнува уредувањето на плоштадот Карпошово востание

 

На плоштадот Карпошово востание наскоро ќе започнат обемни градежни работи. Се подготвува теренот за изградба на четири големи фонтани и поставување на нови споменици. Најголемата фонтана ќе се наоѓа во делот кон Старата чаршија, во …

» Повеќе

 

 

29.03.2011
Подземна сообраќајница во спротивност со Генералниот урбанистички план на главниот град

 

Градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски, и вицепремиерот Зоран Ставрески денеска потпишаа Меморандум за соработка за финансирање на проект за подземна сообраќајница под центарот на Скопје. Сообраќајницата со должина …

» Повеќе

 

 

 

» Листата на најпопуларни статии за 2010 година е достапна на овој линк