Претходна статија
Во Охрид догодина ќе се гради нов Здравствен дом
Следна статија
Заглавена е реконструкцијата на фудбалскиот стадион во Прилеп

На 16 септември ќе се одржи школа за архитектура за деца

Објавено на 14.09.2018 во категорија Вести.
Facebooktwitterlinkedin

 

Во рамките на овогодинешното издание на БИМАС, на 16 септември ќе се одржи детската тура и работилница „Мала школа за архитектура“ во Градскиот трговски центар (ГТЦ) во центарот на Скопје. Настанот ќе се одржи во периодот од 10 до 13 часот, а бројот на деца – учесници е 10. Препорачана возраст на децата е од 8 до 12 години. Местата за учество во настанот се ограничени, така што учесниците се избираат врз основа на принципот „прв дојден, прв услужен“. Настанот е во организација на Асоцијацијата на архитекти на Македонија. Учеството на работилницата чини 200 денари.

 

 

„Оваа работилница ќе им даде вовед на децата за нивниот град и како да го читаат и доживуваат изграденото ткиво што секојдневно ги опкружува“ се наведува во поканата за учество на настанот. Работилницата е поддржана од Еуролинк осигурување.