Претходна статија
Заврши реконструкцијата на булеварот „Партизански одреди“ низ Карпош 1 и 2
Следна статија
Утре се отвора изложбата од истражувачкиот проект „Скопските вертикали“

МСУ во вторник домаќин на изложбата „Моја скопска приказна“

Објавено на 06.05.2018 во категорија Вести.
Facebooktwitterlinkedin

 

 

Изложбата на фотографии инспирани од автентичните скопски фасади ќе биде отворена на 8 мај, вторник, со почеток од 19 часот во Музејот на современа уметност. На настанот „Моја скопска приказна“ ќе бидат изложени избраните најдобри фотографии испратени на истоимениот фото-конкурс, а предвидено е и да се доделат награди на тројцата најуспешни фотографи на автентичните скопски фасади. Изложбата ќе ја отвори амбасадорот на Европската Унија во Македонија, Самуел Жбогар и Ивана Шекуткоска, организатор на настанот и претставник на Стримон филм.

 

 

На прво наградениот фотограф ќе му биде доделена парична награда во износ од 300 евра, втората награда е во висина од 150 евра, додека наградата за третото место изнесува 70 евра. Претстојната изложба и одржаниот фото-конкурс се во организација на Стримон Филм од Скопје, со финансиска поддршка на Делегацијата на Европската Унија во рамки на програмата за одбележување на Европската година на културно наследство 2018.