Претходна статија
Општина Центар објави мораториум за урбанистичките планови на нејзина територија
Следна статија
Ќе се реконструира дел од водоводната мрежа во Крива Паланка

Ќе ја добие ли Македонија првата приватна ветерна електрана?

Објавено на 29.12.2017 во категорија Вести.
Facebooktwitterlinkedin

 

Владата на вчерашната 46 седница ја усвои информацијата во врска со поднесеното барање на ТХОР ИМПЕКС ДООЕЛ од Скопје за издавање на овластување за изградба на ветерната електрана „Богословец“ и донесе одлука за одобрување на изградбата на оваа ветерна електрана, која ќе биде прва од ваков тип во приватна сопственост. Од владината прес-служба не соопштија дополнителни детали околу висината на инвестицијата, почетокот на изградбата и моќноста на идниот енергетски капацитет.

 

 

Нашата земја во моментов има единствено еден ветерен парк „Богданци“, изграден од Електрани на Македонија. Овој енергетски капацитет беше пуштен во употреба пред три години, но во изминатиов период имаше и други најави за изградба на ваков тип на објекти. Турската компанија „НеСа Енерџи“ во текот на 2014 година најави дека ќе ја гради ветерната електрана „Вардар Проект“ со моќност од 50 мегавати, но не ја реализираше инвестицијата. Пред неа, приватен инвеститор беше заинтересиран за изградба на ветерна електрана и во регионот на Штип, но и оваа идеја не заврши успешно.