Претходна статија
Се реконструира патот до Матка низ селото Глумово
Следна статија
Стопирано е градењето во Скупи

„Катар ервејс“ почна да сообраќа кон Доха, „Еуровингс“ од октомври ќе лета за Минхен

Објавено на 17.07.2017 во категорија Вести.

 

На скопскиот аеродром „Александар Велики“ денеска се реализираше првиот редовен директен лет Доха-Скопје-Доха. „Катар ервејс“ ќе лета четири пати неделно меѓу главните градови на Катар и Македонија со авионот „Ербас А320“. Со новата конекција кон земјите од Арапскиот полуостров ќе се овозможи поедноставна и побрза врска меѓу скопскиот аеродром и бројни дестинации од Азија и од Австралија. На денешната свеченост на аеродромот „Александар Велики“ присуствуваа министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, извршниот директор на „Катар ервејс“ Акбар Ал Бакер и амбасадорот на Катар во Р.М. Хасан Бин Абдула Заид Ал Махмуд.

 

 

Следната авиокомпанија што треба да ја дочека скопскиот аеродром „Александар Велики“ е германската нискобуџетна авиокомпанија „Еуровингс“. Таа ќе започне да лета на релацијата Минхен-Скопје-Минхен од 31 октомври годинава.