Претходна статија
Фабрика „Карпош“ со намалена добивка во 2017 година
Следна статија
Во јануари за половина се намалил бројот на предвидени станови за градење

Град Скопје сака да гради адреналинска жичница на Кале, онаа на Водно може да почека

Објавено на 08.03.2018 во категорија Вести.
Facebooktwitterlinkedin

Адреналинска жичница во должина од 400 метри, на потегот од Музејот на современа уметност до Градскиот парк, би се градела во Скопје. Градската администрација планира да објави тендер за нејзина изградба во текот на претстојната пролет, а за неа е предвидено да се потрошат од 2 до 3 милиони денари, јавува порталот СДК.МК. Од Градот Скопје сметаат дека со овој проект ќе ја зголемат туристичката и рекреативна понуда на главниот град. Скопските власти ја разгледуваат можноста и за изведба на уште една ваква адреналинска жичница кај кањонот Матка.

 

 

И додека се планира нова адреналинска жичница во Скопје, владата и градските власти се мислат да ја прекинат изградбата на втората фаза од жичницата на Водно. Овој проект вреден 6,1 милион евра требаше да се гради на потегот од Средно Водно до Институтот за белодробни заболувања во населбата Козле. Од владата немаат донесено конечна одлука дали ќе ја поддржат реализацијата на овој проект, но на крајот од февруари годинава донесоа одлука за да се определи целисходноста на проектот од страна на Министерството за транспорт и врски, Министерството за животна средина и просторно планирање и Градот Скопје. За овој проект беше изработен основен проект од реномираната австриска фирма „Допелмаер“.