build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 140141142143144 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [53.93%]
83 [43.46%]
5 [2.62%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2821 Posted: 19-Nov-2012 at 22:17
пак почнавте да паѓате на вакви сопки во темите?
ај сега да ги баталиме сите диксуии на тема урбанизам и архитектура, и да се препуцаваме меѓусебно во празно и филозофираме за општеството...


Edited by zabegan - 19-Nov-2012 at 22:18
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #2822 Posted: 19-Nov-2012 at 22:57
Tony Martin, tvoe pravo e dali ke pisuvas ili samo ke gledas fotografii. No forumov e tokmu zatoa stvoren, da pisuvame, razmenuvame mislenja, debatirame se so cel na povrsina da izlezat kvalitetni resenija. Bidi siguren deka nikoj nema protiv gradenjeto. Skopje so nezavisnosta na Makedonija stana glaven grad na drzava, nov centar koj kapitalot na drzavata ke go vrti okolu sebe (porano ne bese taka), pa odtogas poveke ili pomalku kontinuirano se gradi. No se kritikuva nacinot na koj se gradi, prenatrupenosta na objektite, stilot i sekako unistuvanjeto na zelenite povrsini vo centralnoto gradsko podracje. Sto tuka ne e jasno?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #2823 Posted: 19-Nov-2012 at 23:07
мене единствено не ми е јасно објаснувањето -`наместо да се изгради ова и ова,можеше парите да се вложат на пример во тоа`.такви работи можат да се кажат за сите држави за било кои работи.на пример:со парите на америка потроѓени во таа и таа војна,можеа да се направат толку школи,со парите што ги дава германија за долговите на таа држава можеше да се направат x километри автопат,и така во недоглед.


се извинувам, ама за мене тоа не се интелектуални разговори што сакам да ги правам на форумов,и никогаш нема да ги правам.

треба да се издигниме на повисоко ниво,да се ставиме во кожата на тие што одлучуваат,па дали може да се прави тоа што ќе се посака или треба да се прават и поинакви чекори

и обама пред 4 години кажуваше басни,ама кога седна во столчето продолжи каде што застана неговиот предходник.

паричката треба да се разгледува од двете страни
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2824 Posted: 20-Nov-2012 at 00:35
Originally posted by gjoko

мене единствено не ми е јасно објаснувањето -`наместо да се изгради ова и ова,можеше парите да се вложат на пример во тоа`.такви работи можат да се кажат за сите држави за било кои работи.на пример:со парите на америка потроѓени во таа и таа војна,можеа да се направат толку школи,со парите што ги дава германија за долговите на таа држава можеше да се направат x километри автопат,и така во недоглед.


се извинувам, ама за мене тоа не се интелектуални разговори што сакам да ги правам на форумов,и никогаш нема да ги правам.

треба да се издигниме на повисоко ниво,да се ставиме во кожата на тие што одлучуваат,па дали може да се прави тоа што ќе се посака или треба да се прават и поинакви чекори

и обама пред 4 години кажуваше басни,ама кога седна во столчето продолжи каде што застана неговиот предходник.

паричката треба да се разгледува од двете страни
прашањето ќе ти биде јасно кога ќе седнеш и прочиташ дека изговорот на истите луѓе за пасивноста во разни други сфери е дека има криза и дека се нема пари...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #2825 Posted: 20-Nov-2012 at 00:53
за тоа се добива `награда` на избори,овде мислам не би требало да е тема кој колку направил.па не сме ние трибина да полемизираме колку направил Бранко колку Грујо,си има избори и нека народот си награди или казни.

за мене на работа само јас се грижам дали сум сработил или не,никој нема да се секира ако не сработам.око не им трепнуе за мене нити за било кој друг овде на форумов,па така и ја за нив.

на овој форум ме интересираат градбите,а посебно дека не потекнувам од таа бранша
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2826 Posted: 20-Nov-2012 at 01:01
Аман со тие избори луѓе! Ајде да го затвориме форумов и ајде да ги запреме сите дискусии и дебати секаде, и потоа само да чекаме резултати од избори.

Патем, секој нареден коментар кој макар малку ќе забега вон тематиката на форумов, ќе се брише без пардон.


Edited by Cloverstack - 20-Nov-2012 at 01:02
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #2827 Posted: 20-Nov-2012 at 01:47
Originally posted by Cloverstack


Аман со тие избори луѓе! Ајде да го затвориме форумов и ајде да ги запреме сите дискусии и дебати секаде, и потоа само да чекаме резултати од избори.Патем, секој нареден коментар кој макар малку ќе забега вон тематиката на форумов, ќе се брише без пардон.



Po kojznae koj pat ke kazam. Izborite davaat legitimitet na odreden politicki subjekt da upravuva so drzavnite resursi i nisto poveke. Ova e forum, tuka se bara debata, od koja site ke nauceme nesto novo. Zatoa davajte mislenja, kritiki, izdrzani argumenti, iskustva i pocituvajte razlicno mislenje. Pozdrav
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2828 Posted: 20-Nov-2012 at 19:15
Мене воопшто не ме возбудуваат изјави на типови како Ѓунер ниту на неговите пајташи. Длабоко верувам дека никој во опозицијата нема вистински изграден став зошто СК2014 е лош проект, зошто и каде треба да се ревидира. Напротив, се работи за идентичните површни толкувања како кај творците на СК2014, само во некоја друга крајност, став во голема мерка граден и „по дифолт“ бидејќи нели, мора да се против. Всушност, тоа е можеби најжалниот дел од целата оваа приказна.

Дополнително, не верувам во капацитетот на било кој од опозицијата вистински да се справи со негативните последици на овој проект и тоа поради обемноста на такво нешто што докажано далеку ги надминува нивните капацитети:

- идентификување на клучните проблематични точки низ една широка, стучна и деполитизирана дебата. Штетата не е иста на сите маркици, на некои места навистина важи изреката дека „за вкусови не се дискутира“
- демолирање/дислоцирање на проблематичните точки
- најбитниот дел, нудење на КВАЛИТЕТНИ И ИЗДРЖАНИ РЕШЕНИЈА на истите локации, повторно на транспарентен и стручен начин во прв план

Незнајниот јунак кој ни е потребен, низ призмата на она што нас не интересира (значи на страна од прикаските за корупција, перење пари и сл), би морал да го направи следново според мене:

1. да го очисти појасот пред МНТ и да го поврати сјајот на цел тој потег со комплетирање на културниот центар
2. Да ги реставрира оригиналните фасади на оние објекти кои имаат значај за македонската современа архитектура (на пример потенцијалното сквернавње на владата на РМ, министерство за правда итн)
3. Отстранување на сите спорни објекти кои ги нарушуваат основните инфраструктурни правци во градот

Објекти од типот Музеј на ВМРО, Театар, маркиците околу плоштадот и сл остануваат такви какви што се, интервенција врз истите не би се разликувала премногу од она што го спомнувам во точка 2.




Edited by pbanks - 20-Nov-2012 at 19:17
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2829 Posted: 21-Nov-2012 at 11:38

Морам да го подржам... многу си радикален LOL


Originally posted by The Man Incognito;97523367

Can you believe that a macedonian administrator of Construction and Projects Forum in discussions write something like this???



"Hero that we need, in light of what interests us (means no tales of corruption, money laundering, etc.), he would have to do the following by me:

1.to remove objects that are located in front of the MNT and to regain the glow of purpose that move with complete cultural center"



It refers to the buildings in the picture:

50. Agency for Electronic communications
52. Finance police building
51. Ministry of Foreign Affars (with statues of Churchill, Mandela, Gandhi, Lincoln, ...)
and maybe 49. Macedonian Museum of Archeology



MNT or MOB is this building



and with the completion of the cultural center he thinks this (very old Project)



To achieve this he needs to remove the Philharmonic Building also. (the picture below)



Scary for a administrator of Construction and Projects Forum, where the buildings needs to be debated, not to be demolished.
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2830 Posted: 21-Nov-2012 at 12:25


Во што да го подржиш? Што е радикалното тука? Дали имам хилта во рака? Дали имам било каква моќ да рушам нешто? Дали фактот дека сум модератор (што значи да овозможам фер услови за дискусија и да ја насочувам дискусијата кон темите кои ги обработува форумот) значи дека не треба да имам мислење за нештата?

А Инкогнито типот може да се регистрира и да даде свој конструктивен поглед на нештата кој може да е различен од мојот. Баш ме интересира како не беше страшно кога се сквернавеше МОБ (конкретно сквернавење на терен) а е страшно кога некој таму на интернет без никаква моќ на одлучување дал свое мислење на интернет форум за тоа како да се ревитализира тој локалитет како што заслужува.

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2831 Posted: 21-Nov-2012 at 12:31
И како дополнување, никогаш не сум изразил незадоволство за објектот на филхармонијата. Всушност, и тој е жртва на „ѕидот на кичот“ кој го посочувам.

Маркичката на филхармонијата е на место, првичниот дизајн далеку повеќе ми се допаѓаше (не зборам за оној од 70те, зборувам за првичниот дизајн на тековниот проект) но што е тука е.

Но тоа се типични извртувања на тези на типови како Инкогнито, наместо да се обидат да ги разберат поентите кои ги наведувам, појдовната точка од која тргнувам, макар и да не се согласат со нив, сега ќе се занимаваат со страшните талибански пориви на pbanks кој ете така, се разбудил од сабајле расположен да руши нешто. Му текнало без врска.


Edited by pbanks - 21-Nov-2012 at 12:32
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2832 Posted: 21-Nov-2012 at 12:37
Originally posted by pbanks



Во што да го подржиш? Што е радикалното тука? 

Требаше да ставам во наводници... мислев смајлито ќе заврши работа

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2833 Posted: 21-Nov-2012 at 12:43
Но иако и јас сум постоење на тој цел ред на франкејнштајн згради... реално, неможеме сега а ни во иднина да промениме, ниту пак воопшто некој да промени... Тие се сега реалност и за жал дел од сликата за Скопје...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2834 Posted: 21-Nov-2012 at 17:17

Стигна одговорот... пбанкс....

Originally posted by The Man Incognito;97546909

Mr.Almighty,



My post on your forum is without a photo of a wall of kitsch, as you say. Oh god, so many kitsch in the world and we do not even know about it. Now, I do not dare even to mention all those buildings in the world because that will offend many governments. But still thanks, because I had not even thought something like that until now. :ohno:

Here's a picture that does not exist in my post on the your forum (for now), in order to avoid showing pretty picture of buildings that you want to destroy.




Your calling me to register on your forum is not a serious, but I'll answer you here. I do not have a bulldozer and I will never be part of forum for demolition in order to participate in that with the administrator who promote such things and endorse the same.

Ah folks, if you do not have enough external you create internal enemies. I wish you the best of luck.

But, I like this forum more.

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2835 Posted: 21-Nov-2012 at 18:18
Mr. Almighty, bla bla...

А всушност ништо не кажа.

ОК, од старт се гледаше дека е губење на време да влегувам во дискусија.
Back to Top
DIMITAR View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 21-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 9
  Quote DIMITAR Quote  Post ReplyReply #2836 Posted: 21-Nov-2012 at 21:56

Вртелешката на плоштад ќе се заврти за 160.000 евра


Каруселот ќе го набави „Технометал - Вардар“, кој треба да го монтира најдоцна до 20 јануари в година

Деспина Траjковска



И вртелешката на плоштад наскоро ќе стане јаве за скопјани. Само неколку дена по пречекот на Новата година кароселот ќе биде поставен непосредно пред МЕПСО. Реквизитот, кој е присутна содржина во многу европски градови, во Скопје ќе стаса од Италија за околу 163.000 евра, а ќе ја набави „Технометал-Вардар“. Ќе ја платат од „Паркови и зеленило“, кое најголем дел од парите треба да ги добие како наменска субвенција од градските власти.

„Работата е завршена. По шест неуспешни тендери за избор на фирма која ќе го набави т.н. каросел, одлучивме вртелешката да ја купиме со непосредна спогодба, што е дозволиво со законот за јавни набавки. Според потпишаниот договор, ‘Технометал‘ има обврска да го постави кароселот најдоцна до 20 јануари идната година“, накусо ни објасни Душан Авировиќ, директор на „Паркови и зеленило“. Според него, се' уште е рано да се зборува колкава ќе биде цената за возење на кароселот. Ценовникот, како што вели Авировиќ, ќе го утврди Советот на Град Скопје откако објектот ќе биде изграден. Засега, начелно е договорено дека со вртелешката ќе стопанисува претпријатието.

Според условите во потпишаниот договор, кароселот ќе има најмалку 17 коњчиња со по едно седиште, минимум две кочии со четири седишта и две ротирачки чаши со по две седишта. Возењето на вртелешката ќе трае најмалку 3 минути. Брзината на ротирањето на кароселот ќе се регулира со потенциометар, оптимално со три вртежи во минута. „Паркови“ побараа вртелешката да биде најмалку висока осум метри и исто толку широка. Објектот во основа ќе претставува челична поцинкувана конструкција, со декоративен ПВЦ-покрив и венец со огледала и светла и рачно обоени декорации изработени по идеја на нарачателот.

Инаку, вртелешката нема да биде единствената забавна содржина на плоштадот. Во непосредна близина на локацијата предвидена за неа, во план е да се изгради и мостот со панорамското тркало. Засега, неговата реализација се' уште е на хартија. Градските власти го нарачаа изведбениот проект, а во меѓувреме се во потрага по партнер кој би го изградил тркалото.

Back to Top
DIMITAR View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 21-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 9
  Quote DIMITAR Quote  Post ReplyReply #2837 Posted: 21-Nov-2012 at 21:57
Ве молам некој да ми каже каде точно ќе биде поставена оваа вртелешката на плоштадот
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #2838 Posted: 21-Nov-2012 at 23:17
Непосредно пред МЕПСО.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #2839 Posted: 22-Nov-2012 at 01:43
барем локацијата колку толку е добра,можело и полошо
Back to Top
Граѓанин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 233
  Quote Граѓанин Quote  Post ReplyReply #2840 Posted: 22-Nov-2012 at 03:50
Не се викаше ова рингишпил? Карусел. Бог да чува.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 140141142143144 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.803 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.