build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Скопје 2014

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 137138139140141 328>
Poll Question: Мислење за Скопје 2014
Poll Choice Votes Poll Statistics
103 [53.93%]
83 [43.46%]
5 [2.62%]
You can not vote in this poll

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2761 Posted: 06-Nov-2012 at 21:24
Originally posted by MartiniMKD

Originally posted by pbanks

@MartiniСе додека ние имаме потреба да му докажуваме на било кого што (гео-политички) значи дека сме несигурни во себе. СК2014 е токму местото каде што нашите непријатели сакаат да бидеме. Погледајте малку околу себе, еве ти на пример едно место каде што нашите непријатели ликуваат за секој квадратен метар на СК2014 и она што тој го претставува и секојдневно како папагали ги убедуваат сите околу во исправноста на нивните тези. http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1515673&page=67Што се однесува до клипот. Не ми се јасни некои луѓе. Не бил реален? Па се работи за промотивен клип, истиот е одлично направен.


Златна Зора ја нарече спомен куќата на Тодор Проески како споменик за грчкиот влах од Крушево кој фиромците толку многу го сакаат.
Зар тоа значи сега дека треба да не натера да се подзамислиме кога го промовираме, и комплетно да го заборавиме ?

Они таа пропаганда ќе ја водат комплетно за се што ќе дојде од Македонија. Таква им е матрицата и до таму е степенот на развој во менталниот склоп.
направивме споменик (демек од инает), на кој му го сменивме името и низ цела таа палета на споменици ги ускративме симболите што асоцираат на историјата и културата што ние ја знаеме...
не знам, јас ли сум единствен во земјава за кој сето тоа е „fuck logic“?

воопшто не сакам да навлегувам понатаму во политика, ама изгледа мора да се напомене тоа за сите тие што се занесени и загрижени за нашиот национален идентитет...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2762 Posted: 06-Nov-2012 at 21:36
Originally posted by MartiniMKD


Златна Зора ја нарече спомен куќата на Тодор Проески како споменик за грчкиот влах од Крушево кој фиромците толку многу го сакаат.
Зар тоа значи сега дека треба да не натера да се подзамислиме кога го промовираме, и комплетно да го заборавиме ?

Они таа пропаганда ќе ја водат комплетно за се што ќе дојде од Македонија. Таква им е матрицата и до таму е степенот на развој во менталниот склоп.


Секако дека немам пролем со одбележување на личности Мартини. Само би сакал сето тоа да биде на соодветен, вкусен, нормален начин. И да биде пред се за нас, а не за нив.

СК2014 е рамно на хистерија. Тврдиме дека го правиме за нас, но го правиме за нив, на нив им докажуваме нешто (и на цел свет). Тоа за мене е недораснато. А се додека се однесуваме недораснато, тие ќе не „закачаат“. Се додека сме "neeedy" и имаме патолошка потреба да докажеме нешто, ќе бидеме мета за "bullies". (не ми текнуваа посоодветни термини на македонски).

Тоа е барем мое мислење, да не навлегуваме понатаму офтопик, СК2014 е многу комплексно прашање и ако ги дискутираме сите негови аспекти овдека отиде јабана форумот.


Back to Top
MartiniMKD View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 15-Jan-2010
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 44
  Quote MartiniMKD Quote  Post ReplyReply #2763 Posted: 06-Nov-2012 at 22:18
Originally posted by pbanks

Секако дека немам пролем со одбележување на личности Мартини. Само би сакал сето тоа да биде на соодветен, вкусен, нормален начин. И да биде пред се за нас, а не за нив. СК2014 е рамно на хистерија. Тврдиме дека го правиме за нас, но го правиме за нив, на нив им докажуваме нешто (и на цел свет). Тоа за мене е недораснато. А се додека се однесуваме недораснато, тие ќе не „закачаат“. Се додека сме "neeedy" и имаме патолошка потреба да докажеме нешто, ќе бидеме мета за "bullies". (не ми текнуваа посоодветни термини на македонски). Тоа е барем мое мислење, да не навлегуваме понатаму офтопик, СК2014 е многу комплексно прашање и ако ги дискутираме сите негови аспекти овдека отиде јабана форумот.


Мислам дека повеќе станува збор за покажување и промоција на културно историски вредности, одколку за докажување. Зар онаа куќа за Тодор Проја ја направивме за да им докажеме на Златна Зора дека е Македонец а не Грк ? За мене тоа се смешни квалификации. Така и СК 2014 не е ништо друго освен будење на нешто што претходно како намерно да беше замрено и речиси утепано. Конечно во Независна Македонија добивме поразвиена форма на промоција на културно историски вредности преку градба на кул-ист. знаменитости и музеи.

Проектот беше повеќе од потребен. Како од културно историска перспектива така и од економско финансиска. Би било интересно да се анализира колкави милионски суми од буџетот на граѓаните на РМ се дадени за кирии на секоја од државните институции во изминативе години од нашата независност и во чиви се џебови идеа тие пари.

Сега дека не им е местото на некои од тие елементи таму. Со тоа комплетно ќе се согласиме. И на мене ми сметаат Панорамски Тркала и Врби во Вардар, или четири моста на 50 метри, камикази од светски великодостојници на зграда на МНР. Но исто ми смета и ме вади од такт и кога некој сите нив во комплет сосе музеи и културно историски споменици ќе ги нарече антиквизаторски кич букефален фалусоиден циркус, или македоноиден иредентизам, бидејќи јас заедно со нив и со моите деца ќе треба понатаму да живеам. Затоа не треба да се генерализира цел проект кога секој си е приказна за себе. Подобро да се критикува конкретно, така ќе има и поголем ефект.

Edited by MartiniMKD - 06-Nov-2012 at 22:27
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2764 Posted: 06-Nov-2012 at 22:28


Јас немам поента да бркам ефекти туку да го кажам своето мислење. И онака, влијанието на моите или било чиви постови е 0, но барем сум чист пред себе.

Приказната за кириите е извртување на тези. Никој нема проблем со „удомување“ на администрацијата, зборуваме за естетско-урбанистички карактеристики кои се катастрофални.

Предимензионирани коњаници, пренатрупаност со споменици, фасадирање или затскривање на „непожелни“ објекти, правење готескни објекти (МНР), убутување на урбанистички анахрони маркици (цел ред Уставен-МНР)...

Ако ова беше повеќе од потребно, тогаш ОК.


Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #2765 Posted: 06-Nov-2012 at 22:49
Originally posted by pbanks

Јас немам поента да бркам ефекти туку да го кажам своето мислење. И онака, влијанието на моите или било чиви постови е 0, но барем сум чист пред себе. Приказната за кириите е извртување на тези. Никој нема проблем со „удомување“ на администрацијата, зборуваме за естетско-урбанистички карактеристики кои се катастрофални. Предимензионирани коњаници, пренатрупаност со споменици, фасадирање или затскривање на „непожелни“ објекти, правење готескни објекти (МНР), убутување на урбанистички анахрони маркици (цел ред Уставен-МНР)...Ако ова беше повеќе од потребно, тогаш ОК.

Taka e

Ne znam dali veke sum napisal, no tolku mnogu spomenici, zgora na se od razlicki epohi, e nevidena glupost, koja svetot moze da ja vidi samo na plostadot Makedonija vo Skopje.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2766 Posted: 07-Nov-2012 at 01:20
каква културно-историска промоција е тоа кога редиш споменици како да се украси, немаат свое значење во просторот, по ќошиња, поставени скришно во текот на некоја ноќ, по пет тотално неповрзани споменици на метар квадратен? штанцани ко од фабричка лента?... очигледно сите го пропуштаат тој дел од приказната...
ете, конкретно за спомениците збориме
а промоција се прави само за пошироки маси, затоа што во Македонија со обрзованието ја учиме таа историја и ја разбираме, имаме свои начини на празнување, и може да се каже дека таа историја е дел и од секојдневната култура на граѓаните... и сега зошто споменици како да имало недостиг од нив?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
zdravozivo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-May-2012
Location: Kavadarci
Online Status: Offline
Posts: 211
  Quote zdravozivo Quote  Post ReplyReply #2767 Posted: 07-Nov-2012 at 02:33
Се согласувам со Мартин,искрено би сакал сето ова да се случеше на друг,по спонтан начин.Да,мислам дека имаше недостиг на некои од спомениците (посебно на личностите од антиката).Би било исто така убаво кога работите полека би намалиле темпо па Ск2014 би прераснало во натпревар помегу македноските архитекти и уметници,скулптури и валјари правејќи макети и идеи од прекрасни решенија и скулптури,собирани и селектирано повеќе години за на крај да се реализира нешто вчудоневидувачко...Но навистина ме боли кога јавно се плукаат споменици и музеи,а при тоа се гуши критиката кон кокретни објекти.
Back to Top
milena View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 184
  Quote milena Quote  Post ReplyReply #2768 Posted: 07-Nov-2012 at 03:22
Originally posted by pbanks


@MartiniСе додека ние имаме потреба да му докажуваме на било кого што (гео-политички) значи дека сме несигурни во себе. СК2014 е токму местото каде што нашите непријатели сакаат да бидеме. Погледајте малку околу себе, еве ти на пример едно место каде што нашите непријатели ликуваат за секој квадратен метар на СК2014 и она што тој го претставува и секојдневно како папагали ги убедуваат сите околу во исправноста на нивните тези. http://www.skyscrapercity.com/showthread.php?t=1515673&page=67Што се однесува до клипот. Не ми се јасни некои луѓе. Не бил реален? Па се работи за промотивен клип, истиот е одлично направен.




До кога веќе ќе ви биде важно кој што ќе каже однадвор? Без разлика дали е нешто добро направено или не тоа е наша работа, анекој однадвор може да лае колку сака! Па нели сме суверена држава ? На тие однадвор што не им се допаѓа нешто овде не мора ич да доаѓаат!

Edited by milena - 07-Nov-2012 at 03:25
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #2769 Posted: 07-Nov-2012 at 03:24
Ах...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #2770 Posted: 07-Nov-2012 at 09:25
Originally posted by pbanks

СК2014 е многу комплексно прашање и ако ги дискутираме сите негови аспекти овдека отиде јабана форумот.

го искомплексирале пријателе ова уште пред да го снесат,само што нас ни личи дека сега ја згрешиле кошницата,евентуално ова поднесениов експеримент може не ќе изгледаше толку недоносено ако ги заменеле материјалите со југословенските бруталисти,односно ваква пластичност да имале тогаш,а денес да се одеше на погруби материјали

Originally posted by MartiniMKD

Мислам дека повеќе станува збор за покажување и промоција на културно историски вредности, одколку за докажување... Подобро да се критикува конкретно, така ќе има и поголем ефект.

ако младата се напудри,нашминка,уфирца здраво и оди таква да прави ајвар,не очекувај дека околу неа ќе се навртат господа,иако секое правило има исклучок а и масовен туризам денес се брка со пластика наместо изрезбано дрво,истото важи за сите градои во МКД земи ги пример охридските кајчиња од титоизмот кои утре сигирно нема да ги заменат со чунои туку на истите ќе закачат пософистицирана тенда која јасно ќе прелива бои,толку од промоцијата,но критика понеа секогаш ќе има бидејќи ако носијата е распуштена а во случајов и на тендер ем од кинези купена,истата и те како ќе му се гледа на човек недоносено што нема ни да се фати да анализира освен сеир да си тера!   
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #2771 Posted: 07-Nov-2012 at 09:56

Originally posted by Denko

Ne znam dali veke sum napisal, no tolku mnogu spomenici, zgora na se od razlicki epohi, e nevidena glupost, koja svetot moze da ja vidi samo na plostadot Makedonija vo Skopje.

како идеја не е воопшто глупост,но како реализација и те како!да го поделеле плоштадот на естетски симетрии налик антика и среден век кај карпошово востание,а кај македонија дејци од минатиот век,е тоа може веќе и ќе личеше на нешто,вака заради потребата од ацета да врзе муабет со некого од постарите го истоварија самоила под пелистер,а тој да ти плаче за метропол,каде колку толку си го имаат со јустинијана,но и на тројцата со се' алексо и дружината ќе им беше мило на или под кале да се сместеа ко обележје,а сред плоштад еден македониум на сите да им поклонеа, но и во тој случај доколку патинирањево е изведено ефтино,нарачано и платено преку тендер кој е со нагласок на цена место квалитет,јасно е дека ќе ни натежни наместо да не исправи?!

Originally posted by milena

До кога веќе ќе ви биде важно кој што ќе каже однадвор?

меѓу другото ова и заради тоа се прави,себе промоција пред светот,инаку сами себе сме си доволни со по некое гранапче ко јукан од времето на транзицијаа,на кое јасно ќе му утнеме нешто во изведбата,колку да имаат мотив следните генерации да оправаат,но кога треба да оправаш многу ем статусни симболи е ова тешко ке се протнува на пеглање чисто од партиски причини,дали заради чување или прибирање поени,што не значи дека е неизводлива рокада на некои погрешно реализирани зафати и тоа од самиот нарачател,но тоа во овој мандат најверојатно нема да го видиме?!
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3588
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #2772 Posted: 07-Nov-2012 at 10:00
Originally posted by FoSsiL

Ах...

Така е,и јас воздивнав после спотон,ама бар да незнаев како сето ова е истоварено во реалност што вика забеган,може фали прелет под тримфалката и преку панорамското тркало со се' мостовите за да ни светне поубаво,но сигурно ова и ќе го направат во иднина?!
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #2773 Posted: 07-Nov-2012 at 10:10
Originally posted by milena


До кога веќе ќе ви биде важно кој што ќе каже однадвор? Без разлика дали е нешто добро направено или не тоа е наша работа, анекој однадвор може да лае колку сака! Па нели сме суверена држава ? На тие однадвор што не им се допаѓа нешто овде не мора ич да доаѓаат!


Јас не знам на кој јазик пишувам за да вакво нешто прочиташ.

Но кога веќе го потегнуваш ова, утувете си во глава дека не живееме сами во паралелен универзум. Сите наши потези (не само овој) треба да се подредени кон остварување на нашите интереси како држава и нација, а за тоа мора во равенката мора да се пресметаат и влијанијата на „надворешните фактори“.
Back to Top
Clint Eastwood View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 13-Aug-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Clint Eastwood Quote  Post ReplyReply #2774 Posted: 07-Nov-2012 at 13:05
no signature
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #2775 Posted: 07-Nov-2012 at 14:55
Еве и HD верзија од видеото.
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #2776 Posted: 07-Nov-2012 at 15:07
Баш ги броев кадрите, односот е 23 кадри од Скопје со проекти од проектот СК2014, и 15 кадри од Скопје кои се надвор од истиот проект. Значи односот е точно 60% према 40%.

Edited by HugoGoulding - 07-Nov-2012 at 15:12
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #2777 Posted: 07-Nov-2012 at 16:05
mene mi e stvarno nezamislivo da se napravi spot za skopje a da falat matka i site objekti od stara carsija (osven kurshumli an), postata, mob... strashno. a za naslovot history meets future, mozam da kazam deka niti history, niti future vidovme vo videoto
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2778 Posted: 07-Nov-2012 at 20:37
Originally posted by HugoGoulding

Баш ги броев кадрите, односот е 23 кадри од Скопје со проекти од проектот СК2014, и 15 кадри од Скопје кои се надвор од истиот проект. Значи односот е точно 60% према 40%.
не е поентата да ги броиме, поентата е што во спотот има специјален посебен кадар за секој посебен споменик од Ск2014, а како што кажа и некој друг, најбитно е што се пропуштени се огромен дел од културно историските споменици на градот кои се стар најмалку неколку векови
да не збориме што па, еве на пример, имаш кадар од плочите пред старата железничка (МГС) што само си стојат така и очигледно не им се дава некоја голема важност, а самата станица никаде ја нема, а е еден од најголемите културно историски споменици ос современо Скопје
само ај, нека е така... само самите си се брукаме
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #2779 Posted: 07-Nov-2012 at 22:59
samo ke nabrojam nekolku kadri bez koisto ne mozam da go zamislam skopje:

-pogled od kaleto kon gradot
-sokacinjata od stara carsija
-barem eden an i amam
-MOB
-postata
-starata zeleznicka
-ulica makedonija
-muzej na makedonija
-pantelejmon
-matka
-barem eden kadar od debar maalo
-gratski park
-saat kulata vo cair


Edited by xnx - 07-Nov-2012 at 23:00
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #2780 Posted: 08-Nov-2012 at 05:11
Originally posted by xnx


samo ke nabrojam nekolku kadri bez koisto ne mozam da go zamislam skopje:-pogled od kaleto kon gradot-sokacinjata od stara carsija-barem eden an i amam-MOB-postata-starata zeleznicka-ulica makedonija-muzej na makedonija-pantelejmon-matka-barem eden kadar od debar maalo-gratski park-saat kulata vo cair




Па можда планираат повеќе серии на клипови, не се зафаќајте па вие одма
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 137138139140141 328>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.863 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.