build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Образовни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Образовни институции (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 39>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 03-Mar-2009 at 00:15
Originally posted by Cloverstack

Јан Амос Коменски

Кога го спомна Коменски, ново проектирано школо по сите стандарди.

А јадни деца по студот трчаат од школото до мензата, бидејќи немаат топла врска двата објекта.


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 07-Apr-2009 at 23:05

Наскоро комплетен студентскиот кампус во Струмица

Во новите простории во комплексот на поранешниот Институт за јужни земјоделски култури во Струмица месецов и практично ќе почне со работа новиот студентски кампус на Универзитетот „Гоце Делчев“ од Штип. За неговата изградба Владата инвестира 44 милиони денари.Се работи на лабораториите за изведување практична настава, изградбата на ресторан за исхрана на студентите, како и на уредување на паркинг-просторот на површина од 2.000 квадратни метри.

- Универзитетскиот кампус во Струмица во текот на овој семестар ќе ги прифати студентите по земјоделски, економски и информатички науки. Наесен, во почетокот од новата студиска година, ќе почне со работа и студиска програма од Педагошкиот факултет. Со тоа во овој кампус наставата ќе ја организираат четири факултети, на кои очекуваме само во прва година да бидат запишани околу 500 нови студенти - вели Саша Митрев, ректор на Универзитетот „Гоце Делчев“.Универзитетскиот кампус зафаќа површина од 3.000 квадратни метри и е опремен со најсовремени средства за изведување вежби и настава.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=65CF0295E30FC84FB6C0A3517D9BE1B0
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 18-Apr-2009 at 14:59
da ne znae nekoj sto se slucuva so skolata vo sutka??
se raboti ili e stopirana??
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 11-May-2009 at 11:52
Како со мала инвестиција се доби еден ПРЕКРАСЕН перформанс.
Факултет за Туризам-Скопје



СЕКОЈА ЧЕСТ, преубав амбиент Applause
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 11-May-2009 at 15:30
Си требало и некоја фотка од зградава! Ова е една од ретките згради што доживеа реконструкција без да биде дополнитело из-мансард-ирана и искасапена. Порано тука беше сместена народна техника.
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 15-May-2009 at 11:05
Originally posted by Vladimir P

Како со мала инвестиција се доби еден ПРЕКРАСЕН перформанс.
Факултет за Туризам-Скопје



СЕКОЈА ЧЕСТ, преубав амбиент Applause


Е тука не се наоѓаме...дека живеам во близина на местово и многу често поминувам од овде, за објектов (каков е денес) и за установата што е сместена во него имам прилично лошо мислење...прво улетаа со секири на липите пред зградата, за да им се гледале рекламите и објектот, што е прилично дебилно, немаат свој паркинг и се знае што се случува со паркирањето сега во околината (а Тафталиџе е прилично опуштен дел од градот во тој смисол) и сега што многу ме изнервира е организицијата на некаква си забава, за музиката нема да коментирам како старец некој, (додуша и тоа беше прилично некоректно), ама најглупо беше затварањето на пешачката патека, па мораше да се поминува по коловозот...и што е најтрагично во случајов, ништо не е нелегално, се си е со алал од општината...кога ќе научат луѓево од Скопје дека тротоарот пред твојот објект НЕ Е ТВОЈ!? Многу, многу пофраерски ќе беше да ги пуштеа луѓето да си поминуваат и да станат дел од забавата и така не е фреквентен простор како на Рекорд на пример, па немаше да им го испијат алкохолот...генерално - МНОГУ ЛОШО...а за објектот, можам да кажам дека до скоро ми навраќаше убави спомени од детството, одевме на секции (моделарство, фото-секција), подоцна кога и повеќе навлегов во архитектурата, сфатив колку и самиот објект е архитектонски издржан, има големи конзолни испуштања, големи стаклени површини, големи сали и голема тераса, што не ми е јасно зошто телциве (идни конобари) не ја искористија за забавата, туку им требаше да се исцепаат...и не можам да не кажам дека изборот на бојата на фасадата е тотален промашај и заедно со неколку детали, како чадорите и клупите пред објектот ми го растурија впечатокот за овој простор...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 15-May-2009 at 11:17
Originally posted by Vladimir P


Кога го спомна Коменски, ново проектирано школо по сите стандарди.

А јадни деца по студот трчаат од школото до мензата, бидејќи немаат топла врска двата објекта.



Some things never change....како ние кога одевме на јадење, во старото Коменски барем со тараби беше покриена патеката...ова со закон да е пропишано децата од Коменски по дожд да одат на јадење!? Браво за проектантот!
Applause
Да не биде дека многу критикувам, ама 3 работи не ми се јасни кај школово...лекција бр.1 за проектирање училишта на секој факултет за архитектура во светот е природното осветлување на училниците. Изборот на прозорите за зградава не ми е јасен, дури и ѕидарија има меѓу прозорците, па кога и да поминам внатрешниот простор е темен...изборот на боите за фасадата е веројатно по принципот „од која канта ни остана?!„...и трето, може и најважно, зошто партерот се третира на овој начин, што даде Господ, па ако треба децава и во кал нека се ваљаат...очајно!
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3304
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 15-May-2009 at 11:42
Previous @ Dave Gahan
За затварање на пешачкиот дел кај факултетот не знаев и не би го одобрил, сликата сум ја направил изгледа пре да затворат.
Но не би се сложил дека објектот по реновирањето е лош, бојата не ми смета - весела жива (за ралика од старата на домот, сива и тмурна)
Преубави клупи и маси, за чадорите може да се сложам, но сигурно тие се добиени, а на поклонет коњ ...

Е сега за Коменски, тука во се се слагаме и што е полошо внатрешноста нарочно на влезната партија е толку стерилна да те фаќа језа.
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 19-May-2009 at 19:23
Tемели за лабораторија за испитување мебел при Шумарски факултет

Министерството за образование соопштува дека денес во 11 часот ќе се постави камен - темелник  за лабораторија за испитување на мебел, градежна столарија и други дрвни и недрвни материјали во склоп на Шумарски факултет.

На настанот ќе присуствуваат министерот за образование и наука, Перо Стојановски, ректорот на универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, Велимир Стојковски и градоначалникот на општина Гази Баба, Тони Трајковски.

http://netpress.com.mk/vest.asp?id=56007&kategorija=1
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 04-Jun-2009 at 19:35
Надградба над новото крило на библиотеката
Четврток, 04 Јуни 2009 17:01

BIBLIOTEKA%20001

Во битолската библиотека „Св. Климент Охридски" започнаа градежните работи за надградба над новото крило на библиотеката. Минатата година конкурираа со овој проект, оваа година им беше одобрен и почна да се реализира. Со овој зафат ќе се добијат нови 500 метри квадратни површина наменети за читателите каде ќе бидат изградени две сали со 80 седишта.

-Првата читална ќе биде за дигиталните материјали кои ги поседува библиотеката и за странски периодики зачувани на ЦД. Ќе имаме уште една модерна читална и сала за промоции и презентации во која ќе биде вграден и симултан превод, можност и нашиот град да добие таква сала, а колку што сум запознат таква сала во нашиот град нема, изјави директорот на НУУБ „ Св. Климент Охридски", Наум Ѓорѓиевски.

BIBLIOTEKA%20003

Просториите во новиот дел од зградата кои сега се користат за читални и за промоции, ќе се претворат во магацински простор кој добредојде ќе дојде зашто се предвидува дека за 7-8 години сегашниот магацин со книги ќе се наполни. Проектот со градежните зафати ќе се одвива во две фази.

BIBLIOTEKA%20004

-Првата фаза, која ќе биде до крајот на годината ќе биде изграден некаде 70-80% од градежните зафати.Проектот продолжува наредната година со ентериерно уредување на просториите. Овој зафат го финансира Владата на РМ од капиталните проекти, односно Министерството за култура. Не можам да прескокнам еден наш лобист за култура, Анета Стефановска, пратеник во Собранието на РМ која многу помогнува за овие зафати, рече Ѓорѓиевски.

Вкупната проценка на проектот е околу 500.000 евра.

BIBLIOTEKA%20005

-Се работи не само за надградбата, ќе бидат реновирани и освежени старите делови кај постоечката библиотека. Ќе бидат сменети холовите, реновирана фасадата, дограмата, се останато ќе биде целосно реновирано. За следната година предвидуваме уште еден проект за кој веќе аплициравме, за ентериерно уредување на старата зграда и со тоа сите овие градежни работи и зафати на старата и новата зграда следната година ќе бидат завршени и целосно ќе биде во функција на читателите, рече Ѓорѓиевски.

Минатата година беше извршено целосно конзервирање и реставрирање на фасадата на стариот дел од библиотеката, а беше променета и дограмата.

Маја Богоевска



http://tera.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=8602:2009-06-04-15-03-02&catid=48:2008-10-22-13-36-33&Itemid=106

солидна сума, конечно им текна да реновираат во таа прастара библиотека.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 09-Jun-2009 at 15:34

ДВЕ НОВИ ОСНОВНИ УЧИЛИШТА ВО ОПШТИНА АЕРОДРОМ

„На крајот на учебната година ми претставува големо задоволство да најавам изградба на две нови основни училишта во Општина Аеродром, едно во населбата Реонски центар „Аеродром“ и едно во населбата Лисиче, на местото на постојното училиште „Димитар Македонски“, изјави градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски на денешната (9.6.2009 година) прес-конференција што ја одржа во просториите на Општината заедно со министерот за образование и наука, Перо Стојановски.

Станува збор за значаен заеднички проект на Општина Аеродром и на Министерството за образование и наука, и тоа за едно училиште на три нивоа, на површина од 3.725 квадратни метри со капацитет од 600 ученици во една смена, односно 1.200 ученици во две училишни смени, како и за училиште во четири блока на површина од 2.973 квадратни метри со капацитет од 550, односно 1.100 ученици, во една, односно две смени. Двете училишта, покрај училниците, ќе бидат опремени и со кабинети, библиотеки, фискултурна сала, галерии, трибини, како и технички простор, магацини за училишна опрема, работилници и се што е потребно за исполнување на современите стандарди.

„Општина Аеродром е населена претежно со млада популација, а бројот и мрежата на постојните основни училишта не ги задоволува потребите, така што со изградбата на овие две нови училишта ќе се обезбеди нормално функционирање на наставниот процес во согласност со современите норми“, изјави министерот Стојановски.

Министерството за образование и наука веќе објави тендер за избор на фирма која ќе ги гради училиштата, така што реализацијата на проектот, како што најави министерот Стојановски, се очекува да почне веќе на почетокот на новата учебна година, а доколку работите се одвиваат според предвидената динамика училиштата ќе бидат пуштени во употреба за учебната 2010 - 2011.


http://www.aerodrom.gov.mk/index.aspx?item=1379









www.sitel.com.mk
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 09-Jun-2009 at 15:41
Првото школо (првиот рендер) воопшто не ми се допаѓа. Изгледа исто како и школите што се градени пред четириесетина години, но ова второво (претпоставувам ќе биде во реонски центар) ми изгледа многу едноставен и солиден проект. Осовбено ми се доапаќа ако е енкапсулирана фискултурната сала, нешто што не сме го виделе до сега кај нас. Барем претпоставувавм дека е енкапсулирано, пошто на првиот рендер ја има и салата, а на вториов претпоставувам дека е внатре.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 09-Jun-2009 at 15:46

CrazyCrazyovie ne se dobriNutsNuts

Back to Top
dimme.von.macedonia View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 30-Jun-2008
Location: Hrvatska
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote dimme.von.macedonia Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 09-Jun-2009 at 16:14
Previous Abe, MY Mcaedonia, ti kako da si povodliv site so ke recat, ti potvrduvas, a nekoj pljuva, ti pljuvas. Covek, imaj malku svoe mislenje.
 
Npr, na mene ovie renderi mi se uklopuvaat vo Aerodrom, imeno imam ziveano tamu i sum poagjal osnovno uciliste slicko kako na renderot. Projektite na renderite se modernizirani ucilista vo stil na ucilistata sto postojat vo naselba Aerodrom. Zarem bi bile zadovolni da napravat uciliste vo Neoklasicen stil? Pa kroz forumov kolku sto pratam, tokmu takvo izveduvanje na proektite ne e pozelno. Roll%20eyes Novo, egzibicioniranje na nekoji frustracii i kompleksi.
 
Mene ucilistata mi se dopagjaat. Poveke vnimanie treba da posveteme na odrzavuvanjeto na istite.
 
Bitte nicht beleidigen, und grusse aus Kroatien! Cheers
The beauty comes from within.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 09-Jun-2009 at 16:39
prvoto skolo ne mi se dopagad deka e niska i grda primer:bella skola so zelena catija,
a vtoroto e niska ama interesna i moderna spored mene
 
Hab nur meine Meinung gesagt, grüsse aus der SchweizBig%20smile
Back to Top
dimme.von.macedonia View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 30-Jun-2008
Location: Hrvatska
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote dimme.von.macedonia Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 09-Jun-2009 at 17:56
Big%20smileCheers
The beauty comes from within.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 09-Jun-2009 at 18:31
Покрај градење училишта и останати образовни установи, Владата не смее да заборави на еден многу битен сегмент од образовниот процес на кој во нормални западни земји многу се дава на значење - читални.

    Во Македонија патиме од хроничен недостиг на читални или било какви слични простории специјално наменети за учење. Колку што јас знам, од „јавни“ читални постојат само читалната на градската библиотека „Браќа Миладиновци“ и читалната на универзитетската библиотека. Конкретно за Скопје, со своите 700 000 жители и незнам колку студенти, оваа бројка е премала! За да бидат работите уште полоши, условите кои овие читални ви ги нудат се исто така под секој стандард. Ако земеме во предвиде дека читалната на универзитетската библиотека е отворена до 19:00 часот, може да се каже дека студентите на располагање имаат само со една читална која е отворена 24 часа во неделата, и еден куп мали читалнички по факултетите(кои по никој основ не може да се наречат себеси читална, повеќе училничка).
   
    Конкретно за читалната во „Браќа Миладиновци“ можам да кажам дека сепак е подобрена од пред неколку години, со тоа што неодамна беа реновирани санитарните јазли, минорни зафати околу ентериерот и останати потфати невидливи за нас, главно во делот за вработените. Во читалните, најголем проблем убедливо е климатизацијата - летно време шиба промаја и прозорите отворени за колку толку да се поднесува жештината.Навечер низ отворените прозори влегуваат буквално безброј комарци и неможам да ви кажам колку е непријатно така да се учи.
   
     Несовесноста на некои луѓе е најголемиот виновник за состојбата на столовите и клупите, но некој тоа треба да го регулира и се разбира, да го санира. Во една од читалните неколку светла не работат, па кога ќе се стемни веќе нема услови за учење. Хигиената се задржува само на некои елементарни работи како WC-иња, плочки, а чистењето на прозорите од надвор стана пракса да се извршува еднаш во 10-на години. Како да се заборавило значењето и потенцијалот на ваквите установи, па ние само ќе си градиме училишта и факултети на секој чекор, по можност во некоја голема и симболична бројка како 100, и ќе си играме образовен систем.

    И еве како за пример ќе ја искористам читалната во Дрезден каде што младите европејци ги уживаат благодетите од нивните паметни инвестиции во образованието и науката..


   
   
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
46&2 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2008
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 347
  Quote 46&2 Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 09-Jun-2009 at 19:15


Буквално не е ни можно да се направи споредба со тие кај нас
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 09-Jun-2009 at 19:19
Во Лерин има ваква голема читална, а не во Дрезден... Не ни треба да се споредуваме со ЕУ, да тргнеме од Србија, па сигурен сум и Молдавија дека има подобри читални. 
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 12-Jun-2009 at 18:57

БИБЛИОТЕКАТА ЌЕ ДОБИЕ ЕВРОПСКИ ЛИК

Актуелно

Деновиве под полна пареа се работи на надградба на новото крило на Универзитетската библиотека “Св. Климент Охридски” во Битола. Изведбените работи се дел од проектот што оваа институција го доби  од страна на Министерството за култура, а со неговата реализација ќе се добијат нови 500 метри квадратни површина, а ќе бидат изградени и две сали со 80 седишта.
 
-Овој зафат го финансира Владата на Република Македонија од капиталните проекти, односно Министерството за култура. Најголем лобист за добивање на овој проект е пратеничката Анета Стефановска, која максимално се вложи за неговата реализација - вели директорот на Библиотеката, Науме Георгиевски.
 
Инаку, првата читална ќе биде за дигиталните материјали што ги поседува библиотеката и за странските периодики зачувани на ЦД.
-Ќе имаме уште една модерна читална и сала за промоции и презентации во која ќе биде вграден и симултан превод. Исто така, ќе бидат реновирани и освежени и старите делови кај постоечката библиотека. Сосема нов лик ќе добијат ходниците, ќе биде реновирана фасадата, дограмата и се останато ќе биде целосно реновирано. За следната година предвидуваме уште еден проект за кој веќе аплициравме, за ентериерно уредување на старата зграда и со тоа сите овие градежни работи и зафати на старата и новата зграда следната година ќе бидат завршени и целосно ќе бидат ставени во функција- вели директорот Георгиевски.



http://www.bitolski.makmreza.com/FullInfo.aspx?NID=bfd6ddb9-c255-4979-8fe6-416f849c34ad
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 39>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.207 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.