build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Станбени
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реонски Центар Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 17>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1172
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #121 Posted: 23-Sep-2012 at 11:10
Незнам дали е рационално да прашам, али ме интересира дали овие комплекс згради се класично стамбени со подруми и гаражи, или пак имаат дополнителни работи како скривници подземни засолништа, како што има многу згради изградени од бившата држава ?
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #122 Posted: 23-Sep-2012 at 11:15
Не верувам да имаат...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #123 Posted: 23-Sep-2012 at 13:50
Ни јас не верувам дека имаат подземни засолништа, а треба да имаат, само една работа на светот е секогаш сигурна - смртта, а војната и мирот се само прашање на време.

Edited by Dexter26 - 23-Sep-2012 at 13:50
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #124 Posted: 30-Dec-2012 at 01:51
За старите згради изградени на почетокот (белите со по 2 влеза - 4 идентични) сум 99% сигурен дека немаат засолниште ,јас живеам во куќите пред нив и сум ги шетал целите згради уште во градба и пред предавањето.Но мислам дека подрумите се од една страна како скривници бидејќи се добро засолнети со дебели ѕидови, а за новиве незнам.
Него нема одамна дополнување тука, зградиве почнаа да добиваат фасади (2 идентични и се при крај).
А ме интересира дали знае некој што е финтата со малите прозори (со премали димензии) кај една или две од зградите.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #125 Posted: 30-Dec-2012 at 02:41
Ја разгледав целата нишка и вака да разјаснам нешто:
Целиот реон Ново Лисиче и Реонски Центар Аеродром бил воена зона ,оградата стоеше до пред некоја година кога почнаа да ги градат белите згради (први од изградените после црвената 8катница), тука(во РЦА) сеуште има остатоци од воените ѕидови и тоа бетонското кое го спомнувате.
Е сега тоа бетонското е остаток од стара надзорна кула и постамент за знамиња ,до пред неколку години можеше да се качиш на него но сега скалилата се отстранети поради небезбедност.Под него и до него каде што сега има зграда се наоѓаа подземни скривници и тунели кои беа изрушени за време на градењето на самата инфраструктура и згради.
Кај почетокот (белите згради) порано имаше административна зграда која ја срушија и врз неа ги изградија блоковите.
Во овој реон порано биле складовите за оружје и терени за вежби.Отселени се при крајот на 70десетите и почеток на 80десетите кога се градени Аеродром,Јане Сандански и подоцна Ново Лисиче.Целите планови за овие градби се уште од времето после земјотресот но со текот на времето се променети.
Некој спомна за Јане Сандански/Бато булеварот ,тој булевар бил предвиден да заврши кај Петровец односно да се поврзе со Коридор 10 но бидејќи веќе околината била населена и теренот не толку лесен ,полесно било да се изгради низ Автокоманда/Маџари/Хиподром и таму бил изграден Булеварот кој го нарекуваме влез/излез од Скопје или народно Автопат.Денес булеварот е предвиден да заврши кај Маркова река ако не се лажам и таму да се спои со  индустриска улица (истата онаа каде што АСНОМ треба да се поврзе) која ќе биде поврзана со Пинтија од една страна и Хиподром/Идризово од друга.
Доколку нешто сум изоставил ќе надополнам или ако има некој што нешто го интересира за овој дел слободно нека праша.Моето семејство живее овде преку 40 години така да може да ви дадам доста информации.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #126 Posted: 30-Dec-2012 at 02:56
Се прашувам дали зградиве воопшто ги црта некој архитект или се правени по некој калап од некој занаетчија-среднист, налик на оние стандардни clip-art цртежи кои (претежно) малите бизниси ги користат како „логоа“.

Разбирам, спална град, не треба некоја којзнае каква репрезентативност и убавина, ама ваква некреативност и апатија нема никаде по светов мислам.
___________________________

@daci92: Браво за инфово. Интересни податоци.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #127 Posted: 30-Dec-2012 at 03:08
@fichot
 Имам доста информации за оваа околина бидејќи како што кажав моето семејство живее тука многу долго ,а од друга страна сум од градежно семејство од кој дедо ми учествувал активно во изградбата на Аеродром и Ново Лисиче и од трета страна реонски центар секогаш не инволвирал и нас (поради нерешени ГУП/ДУП и имотно правни односи со државата).

Зградите се цртани од Архитекти кои навистина вределе ,но последниве изданија што сега се прават изгледаат како бледи копии и нешто прецртувано недоцртано од некој стари планови од Источниот блок на земји.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #128 Posted: 29-Jan-2013 at 16:55
Штета што немам камера при рака за да сликам но се надевам дека во наредниве денови ќе можам.
Зградата што се гради позади зградата на ТИМС инженеринг (каде што се наоѓа Рамстор) веќе е во фаза на оформување на фасада односно поставена е изолацијата од стиропор и мислам дека наскоро ќе се нанесува лепакот и бојата на фасадата.

Некој од зградите кој можете да ги видите на погорните слики се веќе при крај (се средуваат внатрешно) ,а останатите имаат финална фаза на градба на карабина или веќе завршена Карабина. Едно ми е неразбирливо за неколку од овие згради- Зашто толку мали прозори имаат ?

Градинката мислам дека веќе целосно е завршена и се опремува, а на школото фасата е при крај уште многу мал дел е останат средување а потоа внатрешно средување и ентериер (надеж дека до септември ќе се отвори).

Црквата е почната но незнам до каде е бидејќи имаат прилично висока ограда.

Во моментов не ми текнува на ништо друго за овој реон кое се средува ,треба да прошетам малку по мало за да видам.


Edited by daci92 - 29-Jan-2013 at 16:58
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #129 Posted: 31-Jan-2013 at 21:07
Еве дојде време и да се постираат слики ,тука има малку повеќе слики (45 вкупно) така да ќе ги групирам по неколку во пост ,доколку се премногу постови или администраторите мислам дека можат да бидат во едно нека ги преместат или нека ми пишат да ги преместам.

Најпрво за црквата затоа што таа ми се најде најпрво на патот.




Паркингот од последната зграда колку што можете да видите од сликата не се користи.


А на оваа слика можете да видите и зашто. Кој ја направил оваа глупост незнам.


Сега новите згради кој се во градба:


Од зградата која се наоѓа на десната страна не сум направил слика и незнам зашто е тоа така ,но ако треба ќе поминам деновиве и ќе направам.


Едит: сум имал слика но не сум ја приметил:









Edited by daci92 - 31-Jan-2013 at 21:33
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #130 Posted: 31-Jan-2013 at 21:11














Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #131 Posted: 31-Jan-2013 at 21:23
Сега училиштето и градинката , од разговорот со инженерот дознав дека за фасадата на училиштето биле спречени од времето за да ја довршат но се работи на неа и на внатрешното уредување, тоа белиот кров со прозори што се гледа на училиштето е сала која е составен дел на училиштето и се наоѓа скоро во централниот дел. Според некој најави од општината училиштето е предвидено да се отвори за наредната учебна година ,односно во Септември.

Од истиот инженер (кој е одоговорен и за градинката покрај училиштето) дознав дека во градинката се привршува со лакирање на паркетот и ќе почне да се опремува со инвентар наскоро и со средување на партерното уредување околу градинката.

Иначе училиштето се соседни згради изградени една до друга.

Слики од училиштето:












На последнава слика се гледа и мал дел од задната страна на градинката.

Градинката:











Edited by daci92 - 31-Jan-2013 at 21:34
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #132 Posted: 31-Jan-2013 at 21:31
Две слики од паркот кој се наоѓа во близина:




Е сега неколку слики од повеќе агли од бетонскиот објект за кој пишував во еден претходен пост.















Edited by daci92 - 31-Jan-2013 at 21:39
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #133 Posted: 31-Jan-2013 at 21:44
мислам дека тие бетонски зданија се остатоци од поранешна локација за сепарација на бетон... вакво слично здание има во близина на железничка на кејот



Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #134 Posted: 31-Jan-2013 at 21:48
За на крај последниот објект што го сликав пред да си одам дома (само 50тина метри подалеку ) . Објектот е на БортаС ,се работи за Стамбено-комерцијална зграда слична како таа позади нејзе (на ТИМС Инженеринг каде што се наоѓа Рамстор).











Нешто за што ја имам оваа слика е тоа што ме иритира колку се блиску зградите и тоа што на едната зграда тука се прозорите од тоалетите а на другата прозори од соби.





Зградата од далечина:





Ова се сликите што ги направив тој ден ,доколку треба нешто подетално или повеќе слики слободно кажете, јас ќе известувам за промените колку што можам.
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #135 Posted: 31-Jan-2013 at 21:50
Originally posted by zabegan

мислам дека тие бетонски зданија се остатоци од поранешна локација за сепарација на бетон... вакво слично здание има во близина на железничка на кејот




Оди неколку поста назад имам напишано за што служел тој бетонскиот објект.

ако можам деновиве ќе направам слики и од остатоците од воените објекти (најверојатно магацини).
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #136 Posted: 31-Jan-2013 at 21:53
Originally posted by daci92

Originally posted by zabegan

мислам дека тие бетонски зданија се остатоци од поранешна локација за сепарација на бетон... вакво слично здание има во близина на железничка на кејот




Оди неколку поста назад имам напишано за што служел тој бетонскиот објект.

ако можам деновиве ќе направам слики и од остатоците од воените објекти (најверојатно магацини).
дури сега го прочитав, скрз ја имам пропуштено цела таа страна Doh
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #137 Posted: 31-Jan-2013 at 22:02
Иначе уште нешто да додадам ,помеѓу зградите кој се погоре сликани (во градба) до бул.Србија има убаво просторче кое може да се направи како паркче и се надевам дека нема да го искористат да набутаат и таму уште една зграда ,но колку што видов нема пристап подоцна да се гради таму така да или ќе го направат парк или паркинг јас се надевам на првото. Од тоа немам слика бидејќи нема пристап за сликање , следниот пат кога ќе одам натаму на фото сесија ќе ги замолам инженерите и обезбедувањето за пристап до објектите за да можам да ги сликам од внатрешна страна (помеѓу нив) и да видиме како изгледа од таа перспектива.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #138 Posted: 31-Jan-2013 at 22:16
Браво за фоторепортажата!
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
pfc View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 27-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 55
  Quote pfc Quote  Post ReplyReply #139 Posted: 31-Jan-2013 at 22:26
Браво даци одлична работа! Браво и за сателитската на градинката
Back to Top
Bulldozer View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Jul-2010
Online Status: Offline
Posts: 149
  Quote Bulldozer Quote  Post ReplyReply #140 Posted: 01-Feb-2013 at 01:12
Originally posted by daci92

Иначе уште нешто да додадам ,помеѓу зградите кој се погоре сликани (во градба) до бул.Србија има убаво просторче кое може да се направи како паркче и се надевам дека нема да го искористат да набутаат и таму уште една зграда ,но колку што видов нема пристап подоцна да се гради таму така да или ќе го направат парк или паркинг јас се надевам на првото. 


Пред зградите што гледаат на булевар Србија ќе има сервисна улица со паркинг а ќе остане и простор за дрворед







Edited by Bulldozer - 01-Feb-2013 at 01:20
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 56789 17>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.180 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.