build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мал Ринг

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2728293031 55>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #561 Posted: 15-Dec-2011 at 21:04
Originally posted by FoSsiL

Епа ајде да се организираме да го истуркаме овој став на пошироко, до јавноста и до властите, за да издејстуваме промена.

Предлагам, официјални писма до општина Центар, до Град Скопје и до Служба за општи работи при Влада на РМ. 

Потоа, информирање на медиуми, и создавање на страници на социјалните мрежи.



FoSSil со сета почит кон тебе и твоите добри намери, но мислам дека е скоро неизводливо, ваква иницијатива да успее, иако според мене можеби и би можело да се обидеме. Но исрено не верувам дека луѓето кое го цртат планот се водат од стручни побуди туку многу повеќе од интерес, а интересот е колку можно поголема зграда во центарот. Инаку немам друго објаснување како може стручни лица да не можат да увидат она што го гледат овде на форумот повеќето нестручни лица.
Но межеби и ќе се изненадиме позитивно.

Edited by kultuzin - 15-Dec-2011 at 21:06
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #562 Posted: 15-Dec-2011 at 21:13

Секогаш вреди да се проба.

Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #563 Posted: 15-Dec-2011 at 21:18
da! podobro da se obideme odkolku da sedime pred kompjuter i da gledame kako sprat po sprat se blokira ovoj vidik. mozebi sme izdemotivirani poradi posledniot protest protiv zgradite karshi bristol koj najverojatno nema da vrodi plod, no ova e neshto koe gi zasega site gragjani koi ako ne slusnat od nas mozebi nema ni da znaat.
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #564 Posted: 15-Dec-2011 at 21:28
Ја поддржувам иницијативата!
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #565 Posted: 15-Dec-2011 at 21:33
Дамјан мислам дека досега ниту едно протестирање не било издржано со аргументи. Обично е оди со политика и неиздржани и пред се многу површни аргументи без притоа да се даде конкретно решение. Во овој случај според мене не се оди со плитка и површна политика, туку со неколку многу издржани предлози, кои имат свое „Зошто и Затоа„.
Незнам дали воопшто ќе има конкурс за решение на оваа административна зграда но тоа би било една можност да се пратат неколку идеи.

Има уште едно прашање:

Дали некој се занимавал со зградата во која се наоѓа ДалФуфо? Незнам дали е изводливо но мислам дека тоа ќоше треба да се надогради за да се формира една убава линија на плоштадот.
Ако некој некогаш скицирал би било убаво да се видат идеи за овој дел.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #566 Posted: 15-Dec-2011 at 21:50
Според најновите измени и дополнувања на ДУП-от „Мал Ринг“, кои од среда ќе бидат на јавен увид на граѓаните, црквата се сели пред Домот на АРМ.

http://www.vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&egId=6&eventId=43768


Незнам како функционира овој увид и кои се можностите но мислам дека е добра шанса да се оди на лице место и да се праша дали е тоа дефинитивната форма на објектот или тоа е само градежното земјиште а дефинитивната форма дополнително ќе се утврдува?
Бидејќи како што ја гледам маркичката за црквата мислам дека на планот се само парцелите а не и објектите, зошто црквата нема шанси да има таква форма каква што е на маркицата.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4078
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #567 Posted: 15-Dec-2011 at 23:09
Originally posted by damjan4o

da! podobro da se obideme odkolku da sedime pred kompjuter i da gledame kako sprat po sprat se blokira ovoj vidik. mozebi sme izdemotivirani poradi posledniot protest protiv zgradite karshi bristol koj najverojatno nema da vrodi plod, no ova e neshto koe gi zasega site gragjani koi ako ne slusnat od nas mozebi nema ni da znaat.
И јас сум ЗА! Пробајте барем вие што сте на лице место да сторите нешто! Дамјан, се согласувам со тебе, а мило ми е што си толку мотивиран да спасиш нешто. Треба од најлошото најдоброто да го напраеме а со тоа да спречиме КИЧ.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #568 Posted: 15-Dec-2011 at 23:37
Originally posted by damjan4o

     -da aleks, jas imav takov predlog. mnogu ubavo si go reshil vo 3d! moe mislenje e deka kruzna frontalna fasada bi dosla poubavo. 
     -kolku za ilustracija eve slika kade se gleda objekt koj ja sledi nashata crvena linija nasproti kontura od objekt koj ja sledi linijata na momentalno vcrtanata markica.
     -inaku idejata ja isprativ po mail do oddelenieto za urbanizam na opshtina centar no ne dobiv nikakov odgovor. mislam deka ovaa markica e extra golema katastrofa za razlika od bilo koe drugo reshenie vo ringov. mora nekako da se spreci...


Се извинувам што напишав дека предлогот бил на Младен, го едитирав постот и сега стои дека беше твој предлогот

Originally posted by FoSsiL

Епа ајде да се организираме да го истуркаме овој став на пошироко, до јавноста и до властите, за да издејстуваме промена.

Предлагам, официјални писма до општина Центар, до Град Скопје и до Служба за општи работи при Влада на РМ. 

Потоа, информирање на медиуми, и создавање на страници на социјалните мрежи.



Сосема се согласувам. Да направиме некој итен состанок (не стандардна build средба), на кој би се договориле како би настапиле? Еве и Amynta успеа колку толку да стигне за регистарските таблички до уставен суд (битно проба, што ќе биде ќе видиме).

Јас сум за да се реагира посебно, по две прашања. Едното е подземната сообраќајница, второто е ова за зградава/погледот. Се' друго како така успеав да голтнам од СК2014, но овие 2 работи никако неможам. Третостепено, би побарале да се растерети малце со новопланираните споменици, навистина нема логика уште 15 да има во толку мал парк како Жена Парк.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #569 Posted: 15-Dec-2011 at 23:51
Originally posted by alexgizh

 
Сосема се согласувам. Да направиме некој итен состанок (не стандардна build средба), на кој би се договориле како би настапиле? Еве и Amynta успеа колку толку да стигне за регистарските таблички до уставен суд (битно проба, што ќе биде ќе видиме).

Јас сум за да се реагира посебно, по две прашања. Едното е подземната сообраќајница, второто е ова за зградава/погледот. Се' друго како така успеав да голтнам од СК2014, но овие 2 работи никако неможам. Третостепено, би побарале да се растерети малце со новопланираните споменици, навистина нема логика уште 15 да има во толку мал парк како Жена Парк.

И Amynta и OCB би можеле да помогнат правно, околу пристапот и настапот пред надлежните институции, медиумите и социјалните мрежи. За социјалните мрежи можам и јас да помогнам.

Само да направиме конкретен план и да настапиме со некое издржано решение, кои би имало најмногу шанси да се прифати. И притоа солидно обработено како предлог - решение.

Back to Top
damjan4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Sep-2010
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 358
  Quote damjan4o Quote  Post ReplyReply #570 Posted: 16-Dec-2011 at 01:09

александар, нема проблем. секоја чест за коректноста. Thumbs%20Up кастриот, ќе сториме се што треба Grouphug

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #571 Posted: 16-Dec-2011 at 02:08
Читаат како не читаат, кога можеа да реагираат за еден ден за имињата на спомениците и да ја сменат верзијата на општинската страна! Којзнае колку време им се мотала така по компјутер па требаше да ја стават на нет за да примети некој.

Активитет може да се покаже, а ако сакате да успее со иницијатива додека трае јавната расправа на лице место, со строго усогласена екипа без никакви политички изјави и оградување од секој што сака да се налепи на идејата заради квантитет, мечкина услуга само прави никаква корист не носи.

Edited by lslcrew - 16-Dec-2011 at 02:10
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #572 Posted: 16-Dec-2011 at 02:32
imate moja soglasnost, toj pravec ne smee da se zatvori, i mi se dopagaat predlozite, nema potreba taa zgrada maksimalno da ja iskoristi markicata mislam deka toj del moze pokreativno da se popolni.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #573 Posted: 16-Dec-2011 at 02:54
Не сум архитект да можам брзо да скицирам, но се обидов нешто да нашкрапам една идеја што ми падна на памет како ќе ви се допадне. Се работи за маркица која комплетно го спасува погледот од Порта Македонија кон споменикот, односно ја задржува ширината на коридорот, а од другата страна целосно е залепена до Сити Галери (Метропол, како и да се вика). Е сега има една работа а тоа што ќе може при евентуална реконструкција на Метропол со фасада по теркот на Министерство за Транспорт и Врски, односно со тие сводовите каде што има патека така да се продолжи и на овој нововцртан објект, со што и со реконструираниот пелистер се добива целосно посакуван (за општината) изглед. Суштината се состои во тоа што за тука предлагам еден пасаж, кој ќе ја има висината на приземјето, односно скоро колку кат и половина и притоа не се нарушува пешачкиот коридор од гтц, а се прикрива и лумикс и се оформува ново плоштадче измеѓу. Внатрешните комуникации за овој објект би се нашле кај последниот свод, најдесно гледано од плоштад и тука би бил влезот на зградата. А може да има и странични према пасажот и према Пелистер, па ако сакаат и од позади но не би требало. Ова задоволува и една друга работа, барем за нив надлежните, пожелна да се прикрие неподобниот коми гтц, а тоа и е цената што се плаќа да се спаси коридорот од портата до плоштад. Мислам дека е едно од оптималните решенија што може да задоволат многу страни, иако чудно, а вакво нешто со црквата и не беше возможно зашто црква со пасаж неможе.




Edited by lslcrew - 16-Dec-2011 at 02:56
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #574 Posted: 16-Dec-2011 at 03:08

Хмм... Интересно... Зошто да не... Одлична идеја... Погледот од ГТЦ се затвара... но и не е толку страшно... сепак пешачикиот коридор си останува, низ пасажот... а ад друга страна пак нагоре површината е искористена во неколку ката...

Ова е одличен предлог... Ако им го предложиме, и ако го прифатат би било убаво

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #575 Posted: 16-Dec-2011 at 03:46
Не е ова ништо сега смислено се користи како пристап. Па сите дворци со внатрешен двор што се изградени со овој принцип имаат централен влез према дворовите. А многу често и по улици.





Кога веќе инсистираат на овие стилови, еве може да применат и нешто вакво од тие стилови, а и таванот на пасажот може да биде со оние дијагонални сводови како и да се викаат, на првата слика се гледа малку како е. Ако може некој што црта поубаво ако сака не го мрзи нека го прецрта или па само формата нека ја изработи компјутерски.


Edited by lslcrew - 16-Dec-2011 at 03:49
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #576 Posted: 16-Dec-2011 at 04:28
Колку пати го отварам планот, толку пати приметувам некои нови работи. Точно пред оваа маркица која ја дискутираме има вцртано некакви скали со некоја полукружна па трапезоидна форма према споменикот. Сигурно имаат и проект што ќе биде кога веќе детал има и во планот само сеуште не е излезено вака јавно.

Edited by lslcrew - 16-Dec-2011 at 04:28
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #577 Posted: 16-Dec-2011 at 10:07
lsl, за ова со пасажот ми текна и мене, меѓутоа го отфрлив како решение бидејќи пасажот треба да биде едно 9 метри широк, најмалце, што е премногу за да се направи во еден свод, а според мене ако се прават повеќе сводови, 2-3 столба ќе треба да се испречат на патот од ГТЦ кон плоштад и не сум сигурен дека би излегло баш како што треба.

Во секој случај, ако толку им треба квадратурата, поарно е ова решение отколку апансас измеѓу, блокирајќи го погледот кон Александар.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #578 Posted: 16-Dec-2011 at 15:13
Па јас не ни мислев на еден свод, некако мислам дека 3свода се доволни, два за пасажот и еден за комуникации за зградата. Дури можеби и 5 свода, 4 за пасаж и еден за зградата. Скоро имавме еден муабет за фасадата на метропол и некој мислам дека рече дека имал неофицијлни информации дека се работело на тоа, а и железните столбови на видеобимот укажуваа на тоа. А тоа што катовите нагоре се издадени повеќе од приземјето наведува дека ќе биде слична реконструкцијата како кај Министерство за Транспорт и Врски. Затоа идејата ми беше да се продолжи фасадата и доле пасажот да биде со сводови,
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #579 Posted: 16-Dec-2011 at 15:28
Originally posted by lslcrew

Активитет може да се покаже, а ако сакате да успее со иницијатива додека трае јавната расправа на лице место, со строго усогласена екипа без никакви политички изјави и оградување од секој што сака да се налепи на идејата заради квантитет, мечкина услуга само прави никаква корист не носи.


Апсолутно се согласувам, не да се иде со 20 души туку туку 3-4 луѓе кои ќе знаат да објаснат, да кажат што имаат, без навреди, без инаети,без партиски муабети, со строго изграден став, за да звучи се тоа сериозно и издржано. Затоа треба малце посериозно и порешително да се пристапи. Предлозиве се добра основа според мене.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #580 Posted: 16-Dec-2011 at 15:32
Јавната презентација по Изменување и дополнување на Детален урбанистички план за Централно градско подрачје на Град Скопје Мал Ринг, Општина Центар – Скопје, Предлог план, ќе се одржи во просториите на Урбаната заедница Мирче Ацев, ул.Орце Николов бр. 29, на ден 21.12.2011 година (среда) во 10,30 часот.

http://www.opstinacentar.gov.mk/page6702031.aspx

Доколку сте согласни би можеле да се сретнеме на 18 декември (недела) во 18 часот пред споменикот на Ченто. На евентуалната средба ќе ги договориме деталите за настапот во врска со предлозите на Дамјан и Алекс.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2728293031 55>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.