build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Обнова на Офицерскиот дом
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Обнова на Офицерскиот дом

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1415161718 26>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #301 Posted: 11-Jan-2015 at 02:53
Originally posted by zabegan



Originally posted by Kid_A

@zabegan

Чаршијата е моментално на тој што е и сопственик на истата освен ако не се залажуваме со некакви правни рамки.

Никаде не ја оспорувам нејзината културна вредност, но факт е дека и таа е изградена од окупаторска османлиска војска, а денес е се само не македонска. Ако се лажеме можеме до утре да тераме, но таа е реалноста.
чаршијата не е изградена строго од турците, ниту пак е измислена од нив, туку е цел еден трговски регион кој постоел и се надградувал со векови... тоа што голема порција од објектите во чаршијата се турски, е затоа што тие најдобро го издржале времето... дуќаните отсекогаш биле мултикултурниголем дел од чаршијата која ја знаеме денес е изградена некаде во почетокот на 20-ти век патеми аман човек, треба со огромни букви ли да пишам дека воопшто не распитуваме колку нешто е македонско, туку колку вреди да се цени како историска оставштина... не мора да е направено од Александар Македонски или Гоце Делчев за да се цени човечедај еве, наместо јас да објаснувам зошто треба да ја цениме чаршијата, објасни ми зошто треба до толкава мера да го цениме Офицерскиот дом?


Најголем дел од објектите денес се во сопственост на Албанци, а не на Турци. Пред 20 години имаше и полно дуќани во сопственост на Македонци, но поголемиот дел ги продадоа. Јас никаде не ја негирам културната вредност на Стара чаршија, но денес тоа е сосема друга територија, а тука се наоѓа и плоштадот Скендербег што доволно ти кажува. Македонци не одат таму освен во 4-5 кафичи и ресторани што ги држат Македонци под кирија, но поголемиот дел од нас не не привлекува тоа место. Плус, во последните години стана место во коешто се проповеда радикален ислам низ џамиите, последните неколку напади и тепачки се случија баш во тој крај.

Инаку, во Официрскиот дом многу стари Скопјани во тоа време организирале игранки, се ширела и проповедала европска култура, се свиреле шансони, љубовни и староградски песни, тој објект имал европски дух наспроти ориентализмот во Старата чаршија кој освен трговски намени немал никакви културни придобивки за Македонците.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #302 Posted: 11-Jan-2015 at 11:47
Ако е муабетот за игранки, игранки се правеа и во ГТЦ - објект т.е. простор кој патем постои подолго одколку што постоел Офицерски.
Бришењето негово ќе остави нови генерации “стари Скопјани“ кои ќе патат по него како што претходните „пателе“ по ОД, и така во круг - наместо нанапред.
Back to Top
ArChJaZz View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ArChJaZz Quote  Post ReplyReply #303 Posted: 11-Jan-2015 at 15:32
Полека...Прво! Јас не сум анти-ова, анти-она, не мразам никого, а најмалку од се глумам македонско лудило. Едноставно не сакам тоа што им се случило на моите дедовци и баби да ми се случи и на мене.
Второ!...Незнам зошто мислиш дека Офицерски  дом има некое архитектонско културно значење!?!? Не е некој особено стар објект кој е направен според принципите на македонскиот мајстор и култура, така да не не отсликува нас како култура , па не би можел да видам и зошто баш би го реконструирале. Ајде да ги оставиме мак. принципите за уметност и архитектура па да гледаме само во сооднос на светските принципи....Објектот е еклектичен до коска, направен е во погрешно време, само како показател би ти посочил дека Градска болница е една година постар објект од офицерски дом, па сега ти направи си споредба...
Пак ќе посочам дека е добро што на тоа место се гради зграда, таа зграда може да биде секаква, но не "реконструкција на Офицерски дом". Ако ова до сега не си го сфатил, да си жив и здрав.
И нешто сакам да додадам! Архитектурата не секогаш е архитектонски проект со одредени правила за лепота, функционалност и статика. Архитектурата во многу случаи е и политички проект, а многу често и социјален. Низ историјата се покажало дека архитектурата се користела како алатка многу пати и тоа алатка за влевање страв, алатка за создавање радосна атмосфера, некогаш и за создавање слика на цврстина. Проблемот е во тоа што на факс за овие работи не се зборува и не се предава, како да се некоја табу тема....Така да ти препорачувам да ги разгледаш овие аспекти, убаво да ги проучиш и на крај да си дадеш една оценка за класификација на Офицерски дом.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #304 Posted: 12-Jan-2015 at 00:53
Originally posted by Kid_A

Originally posted by zabegan



Originally posted by Kid_A

@zabegan

Чаршијата е моментално на тој што е и сопственик на истата освен ако не се залажуваме со некакви правни рамки.

Никаде не ја оспорувам нејзината културна вредност, но факт е дека и таа е изградена од окупаторска османлиска војска, а денес е се само не македонска. Ако се лажеме можеме до утре да тераме, но таа е реалноста.
чаршијата не е изградена строго од турците, ниту пак е измислена од нив, туку е цел еден трговски регион кој постоел и се надградувал со векови... тоа што голема порција од објектите во чаршијата се турски, е затоа што тие најдобро го издржале времето... дуќаните отсекогаш биле мултикултурниголем дел од чаршијата која ја знаеме денес е изградена некаде во почетокот на 20-ти век патеми аман човек, треба со огромни букви ли да пишам дека воопшто не распитуваме колку нешто е македонско, туку колку вреди да се цени како историска оставштина... не мора да е направено од Александар Македонски или Гоце Делчев за да се цени човечедај еве, наместо јас да објаснувам зошто треба да ја цениме чаршијата, објасни ми зошто треба до толкава мера да го цениме Офицерскиот дом?


Најголем дел од објектите денес се во сопственост на Албанци, а не на Турци. Пред 20 години имаше и полно дуќани во сопственост на Македонци, но поголемиот дел ги продадоа. Јас никаде не ја негирам културната вредност на Стара чаршија, но денес тоа е сосема друга територија, а тука се наоѓа и плоштадот Скендербег што доволно ти кажува. Македонци не одат таму освен во 4-5 кафичи и ресторани што ги држат Македонци под кирија, но поголемиот дел од нас не не привлекува тоа место. Плус, во последните години стана место во коешто се проповеда радикален ислам низ џамиите, последните неколку напади и тепачки се случија баш во тој крај.

Инаку, во Официрскиот дом многу стари Скопјани во тоа време организирале игранки, се ширела и проповедала европска култура, се свиреле шансони, љубовни и староградски песни, тој објект имал европски дух наспроти ориентализмот во Старата чаршија кој освен трговски намени немал никакви културни придобивки за Македонците.
а Офицерски (Мериот) во чија сопственост ќе биде? свесен си дека тоа не е македонец така?
и не се лажи, Македонци одат во стара чаршија, не знам во кој свет живееш... голем дел од авангардата (знаеш, оној културниот свет кој се двои од останатото турбофолк ѓубре) оди таму, има винарии, пивници, тука се наоѓаат добар број на галерии и изложби, концерти и свирки, жива музика, секоја година слушам за некое ново проектче за заживување на нешто...
барем од кога се одржа првиот Пиволенд (тогаш на мене прв пат ми се разбија некои стереотипи) чаршијата е многу жива и многу културна, а верувај, на никој не му е гајле кој е сопственик на некој локал ако е домаќин човек и има култура, а сопственици има многу

не е веќе чаршијата тоа мрачно место што го пропагираат сите (иначе тепачки од таков тип има сегде по градов)

за игранките во офицерскиот си го кажав мислењето... урбани легенди од баби кои немаат врска со документирана реалност... објектот бил затворен за „простата раја“ се до периодот после втора светска, а и тие малку игранки што се одржале во него, ги имало многу повеќе на други места низ градов... тоа не е особина на самиот објект

ај сега кажи, во што се состои вредноста на Офицерскиот дом?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #305 Posted: 12-Jan-2015 at 02:09
Се чудам на некои луѓе на форумов...

Офицерски Дом – Скопје / Вилијaм Баумгартен 1925-29

автор : Вилијaм Баумгартен

тип: Општествен објект

година на проектирање: 1925 год.

година на изведба: 1929 год.



Офицерскиот дом е дело на Вилијем Баумгартен како познат и стилски изграден руски архитект. Претставува објект со нагласен академски пристап во третманот на композицијата, организацијата и декорацијата. Овој проект бил нарачан од страна на Министерството на војската и морнарицата, заради концентрацијата на општествениот живот на воената елита на Скопје и околината.









Објектот настрадал во скопскиот земјотрес во 1963 година. По одлука на тогашните власти, објектот е доурнат. Дали било грешка или не, можеби е предоцна да се дискутира. Набљудувајќи од денешен аспект на тековните случувања, може да се сложиме дека неколкуте скопски предземјотресни објекти-симболи на своето време, требало да се реконструираат и реставрираат веднаш. Така би се зачувал физичкиот спомен и би се одржал архитектонскиот континуитет на градот заедно со неколку малски целини. Новото Скопје, можеше да се развива и со нивното присуство. Но, тоа се одлуки на тогашната власт и тогашното општество.



Проблемот на денешното општество, кое се обидува да го врати назад објектот кој не постои 50 години, е во безмисленоста и неоправданоста на потегот под лажното алиби на “враќањето на духот на старото Скопје”.

Новиот објект претставува имитација, и во никој случај реконструкција, реставрација, реанимација или било кој друг термин кој на прво слушање звучи интелектуално и професионално. Имитација со зголемен габарит, натискани нови катови, нови ентериерни решенија, доградби и стиропор декорации, измешани функции, се во име на профит без чувство за атрактивноста на централниот простор на Скопје и неговото општествено значење . Во ера на современа мисла, градиме нешто кое е на крајот на професионалната етика и морал, со манипулативна мисла на враќање на старите вредности. Споредете ја лево тековната реализација и десно оргиналот, каде се воочува манипулацијата на сличноста.

Повторување на одминати стилови е прашање на невкус, непознавање на материјата и основните принципи на архитектурата.







И покрај чудните моментални текови во македонската архитектура, овој објект (1929-63) е академски пример за своето време и претставува редок грандиозен објект од ваков карактер, на територијата на Вардарска Македонија. Околу неговите вредности ви приложуваме извадок од книгата : “АРХИТЕКТОНСКИТЕ СТИЛОВИ (во македонската архитектура од крајот на XIX век и периодот меѓу двете светски војни)” од почитуваниот професор Кокан Грчев, со цел да презентираме вистински начин на перцепција при вреднување на едно дело, професионален речник кој ја искажува фактичката состојба и опис кој го објаснува стилот, кому припаѓа.











извор http://marh.mk/

Edited by Z|evzek - 12-Jan-2015 at 02:09
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #306 Posted: 12-Jan-2015 at 08:48
Originally posted by zabegan


Originally posted by Kid_A

Originally posted by zabegan



Originally posted by Kid_A

@zabegan

Чаршијата е моментално на тој што е и сопственик на истата освен ако не се залажуваме со некакви правни рамки.

Никаде не ја оспорувам нејзината културна вредност, но факт е дека и таа е изградена од окупаторска османлиска војска, а денес е се само не македонска. Ако се лажеме можеме до утре да тераме, но таа е реалноста.
чаршијата не е изградена строго од турците, ниту пак е измислена од нив, туку е цел еден трговски регион кој постоел и се надградувал со векови... тоа што голема порција од објектите во чаршијата се турски, е затоа што тие најдобро го издржале времето... дуќаните отсекогаш биле мултикултурниголем дел од чаршијата која ја знаеме денес е изградена некаде во почетокот на 20-ти век патеми аман човек, треба со огромни букви ли да пишам дека воопшто не распитуваме колку нешто е македонско, туку колку вреди да се цени како историска оставштина... не мора да е направено од Александар Македонски или Гоце Делчев за да се цени човечедај еве, наместо јас да објаснувам зошто треба да ја цениме чаршијата, објасни ми зошто треба до толкава мера да го цениме Офицерскиот дом?


Најголем дел од објектите денес се во сопственост на Албанци, а не на Турци. Пред 20 години имаше и полно дуќани во сопственост на Македонци, но поголемиот дел ги продадоа. Јас никаде не ја негирам културната вредност на Стара чаршија, но денес тоа е сосема друга територија, а тука се наоѓа и плоштадот Скендербег што доволно ти кажува. Македонци не одат таму освен во 4-5 кафичи и ресторани што ги држат Македонци под кирија, но поголемиот дел од нас не не привлекува тоа место. Плус, во последните години стана место во коешто се проповеда радикален ислам низ џамиите, последните неколку напади и тепачки се случија баш во тој крај.

Инаку, во Официрскиот дом многу стари Скопјани во тоа време организирале игранки, се ширела и проповедала европска култура, се свиреле шансони, љубовни и староградски песни, тој објект имал европски дух наспроти ориентализмот во Старата чаршија кој освен трговски намени немал никакви културни придобивки за Македонците.
а Офицерски (Мериот) во чија сопственост ќе биде? свесен си дека тоа не е македонец така?и не се лажи, Македонци одат во стара чаршија, не знам во кој свет живееш... голем дел од авангардата (знаеш, оној културниот свет кој се двои од останатото турбофолк ѓубре) оди таму, има винарии, пивници, тука се наоѓаат добар број на галерии и изложби, концерти и свирки, жива музика, секоја година слушам за некое ново проектче за заживување на нешто...барем од кога се одржа првиот Пиволенд (тогаш на мене прв пат ми се разбија некои стереотипи) чаршијата е многу жива и многу културна, а верувај, на никој не му е гајле кој е сопственик на некој локал ако е домаќин човек и има култура, а сопственици има многуне е веќе чаршијата тоа мрачно место што го пропагираат сите (иначе тепачки од таков тип има сегде по градов)за игранките во офицерскиот си го кажав мислењето... урбани легенди од баби кои немаат врска со документирана реалност... објектот бил затворен за „простата раја“ се до периодот после втора светска, а и тие малку игранки што се одржале во него, ги имало многу повеќе на други места низ градов... тоа не е особина на самиот објектај сега кажи, во што се состои вредноста на Офицерскиот дом?


Прошетај со дрес или маица Македонија, или нека пуштат македонски староградски песни во Стара чаршија, па ќе видиш како ќе си поминат. Пријател, ова лето ако не 100 пати барем 40-50 пати бев во Стара чаршија. Македонци има само во тие 7-8 локали што ги држат Македонци под кирија и секако странски туристи. Повеќето од популацијата која се движи таму после 20 часот се Албанци и Турци и тоа 98% само мажи. Кафичите и слаткарниците им се исклучиво со машка клиентела.

Колку сакаат нека го разубавуваат тој дел залудно е. И, во Париз, Берлин, Брисел, Лондон има делови, квартови коишто се отпишани од државата и обичен локален домородец не се движи таму. Не е само тоа кај нас.

Пред 7-8 години кога почна да се ревитализира Старата чаршија имаше многу повеќе Македонци коишто ја посетуваа. Последните 2 години значително опадна бројот. И, на тој Пиволенд што го зборуваш после имаше тепачка и инциденти со нападнати наши момци коишто се враќале. Изгледа не си запознаен доволно.

Јас не гледам никаков културен живот таму освен што ми личи ко секој трет турски и арапски кварт каде што само мажи испоседнале во кафулиња и слаткарници, а неретка појава се и мажите со тричевтрт панталончиња и брада истите што војуваат во Сирија.

Од Македонците претежно што ги имам забележано таму се некои мулти-култи типови, ЛГБТ заедницата ( на која и беше демолиран објектот) и слично.

Немам ништо против Старата чаршија, но едноставно јас таму не се доживувам како граѓанин на оваа држава.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #307 Posted: 12-Jan-2015 at 10:56
Originally posted by Kid_A

Originally posted by zabegan


Originally posted by Kid_A

Originally posted by zabegan



Originally posted by Kid_A

@zabegan

Чаршијата е моментално на тој што е и сопственик на истата освен ако не се залажуваме со некакви правни рамки.

Никаде не ја оспорувам нејзината културна вредност, но факт е дека и таа е изградена од окупаторска османлиска војска, а денес е се само не македонска. Ако се лажеме можеме до утре да тераме, но таа е реалноста.
чаршијата не е изградена строго од турците, ниту пак е измислена од нив, туку е цел еден трговски регион кој постоел и се надградувал со векови... тоа што голема порција од објектите во чаршијата се турски, е затоа што тие најдобро го издржале времето... дуќаните отсекогаш биле мултикултурниголем дел од чаршијата која ја знаеме денес е изградена некаде во почетокот на 20-ти век патеми аман човек, треба со огромни букви ли да пишам дека воопшто не распитуваме колку нешто е македонско, туку колку вреди да се цени како историска оставштина... не мора да е направено од Александар Македонски или Гоце Делчев за да се цени човечедај еве, наместо јас да објаснувам зошто треба да ја цениме чаршијата, објасни ми зошто треба до толкава мера да го цениме Офицерскиот дом?


Најголем дел од објектите денес се во сопственост на Албанци, а не на Турци. Пред 20 години имаше и полно дуќани во сопственост на Македонци, но поголемиот дел ги продадоа. Јас никаде не ја негирам културната вредност на Стара чаршија, но денес тоа е сосема друга територија, а тука се наоѓа и плоштадот Скендербег што доволно ти кажува. Македонци не одат таму освен во 4-5 кафичи и ресторани што ги држат Македонци под кирија, но поголемиот дел од нас не не привлекува тоа место. Плус, во последните години стана место во коешто се проповеда радикален ислам низ џамиите, последните неколку напади и тепачки се случија баш во тој крај.

Инаку, во Официрскиот дом многу стари Скопјани во тоа време организирале игранки, се ширела и проповедала европска култура, се свиреле шансони, љубовни и староградски песни, тој објект имал европски дух наспроти ориентализмот во Старата чаршија кој освен трговски намени немал никакви културни придобивки за Македонците.
а Офицерски (Мериот) во чија сопственост ќе биде? свесен си дека тоа не е македонец така?и не се лажи, Македонци одат во стара чаршија, не знам во кој свет живееш... голем дел од авангардата (знаеш, оној културниот свет кој се двои од останатото турбофолк ѓубре) оди таму, има винарии, пивници, тука се наоѓаат добар број на галерии и изложби, концерти и свирки, жива музика, секоја година слушам за некое ново проектче за заживување на нешто...барем од кога се одржа првиот Пиволенд (тогаш на мене прв пат ми се разбија некои стереотипи) чаршијата е многу жива и многу културна, а верувај, на никој не му е гајле кој е сопственик на некој локал ако е домаќин човек и има култура, а сопственици има многуне е веќе чаршијата тоа мрачно место што го пропагираат сите (иначе тепачки од таков тип има сегде по градов)за игранките во офицерскиот си го кажав мислењето... урбани легенди од баби кои немаат врска со документирана реалност... објектот бил затворен за „простата раја“ се до периодот после втора светска, а и тие малку игранки што се одржале во него, ги имало многу повеќе на други места низ градов... тоа не е особина на самиот објектај сега кажи, во што се состои вредноста на Офицерскиот дом?


Прошетај со дрес или маица Македонија, или нека пуштат македонски староградски песни во Стара чаршија, па ќе видиш како ќе си поминат. Пријател, ова лето ако не 100 пати барем 40-50 пати бев во Стара чаршија. Македонци има само во тие 7-8 локали што ги држат Македонци под кирија и секако странски туристи. Повеќето од популацијата која се движи таму после 20 часот се Албанци и Турци и тоа 98% само мажи. Кафичите и слаткарниците им се исклучиво со машка клиентела.

Колку сакаат нека го разубавуваат тој дел залудно е. И, во Париз, Берлин, Брисел, Лондон има делови, квартови коишто се отпишани од државата и обичен локален домородец не се движи таму. Не е само тоа кај нас.

Пред 7-8 години кога почна да се ревитализира Старата чаршија имаше многу повеќе Македонци коишто ја посетуваа. Последните 2 години значително опадна бројот. И, на тој Пиволенд што го зборуваш после имаше тепачка и инциденти со нападнати наши момци коишто се враќале. Изгледа не си запознаен доволно.

Јас не гледам никаков културен живот таму освен што ми личи ко секој трет турски и арапски кварт каде што само мажи испоседнале во кафулиња и слаткарници, а неретка појава се и мажите со тричевтрт панталончиња и брада истите што војуваат во Сирија.

Од Македонците претежно што ги имам забележано таму се некои мулти-култи типови, ЛГБТ заедницата ( на која и беше демолиран објектот) и слично.

Немам ништо против Старата чаршија, но едноставно јас таму не се доживувам како граѓанин на оваа држава.


Супер, немој да и се приближуваш на чаршијата, вклучувајќи го и политичкиот лидер што го обожуваш.

Верувај дека таму има само педери, надворешни непријатели, петтоколонаши и радикални исламисти. Всушност, ова нека биде идеја за поставување динамит во чаршијата. Нека не постои, барокот треба да се шири и на таа страна.
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #308 Posted: 12-Jan-2015 at 11:04
Не знам од каде вакви тези за чаршијата денес. До пред 5-10 години таму стварно немаше македноци. Ниту поседуваа дуќани, кафичи. Дури и постоеше изреката "за преку камен мост ти треба пасош". Денес таа слика е доста сменета. Има минимум 6-7 чисто македонски кафичи, но и останатите кои ги држат турци или албански често се мултинационални. Денес во чаршијата одговорно тврдам дека има убедливо најголем соживот од 2001 наваму, а за претходно не можам да тврдам.

Инаку за офицерски. Мојот став е дека офицерски (а веројатно и театарот) после земјотресот се свесно досрушени, а не реновирани како објекти со немакедонска архитектура, од тогашните социјалистички македонски власти. Јас и претходно имам споменато дека парцелата на офицерски не е празна, туку дека со новиот план имало за цел да се добие поширок плоштад, белег на сите социјалистичко-комунистички градови. Замена за офицерски тогаш бил објектот на денешен т-хоум. Доколку се забележи добро од страна се гледаат сите препознатливи делови од архитектураата на некогашниот офицерски на бруталистичкиот објект на телеком. Иако не сум живеел во тоа време но претпоставувам дека тогашниот модерен тип на архитектура (пред се брутализмот) се користел да се претстави модерната македонска држава креирана 45та.
Е сега после 91ва вистина е дека се појавуваше наголемо носталгија кон старото ни Скопје. Тоа е пред се затоа што постоечките објекти остареа, никој не ги реновира, а згора на тоа и се надоградија со секакви глупости од типот на поткровја, настрешници, преградени тераси со фасадна тула, клима уреди... Сите тие на обичниот граѓанин (а, веројатно и на нашиот премиер) му изгледаа грдо, сиво, "неевропски" во споредба со објектите по европските градови, додека неколкуте објекти од старо Скопје би изгледале поприкладно. Е сега да се најдел некој паметен во 90тите и да ги реизградел тие неколкуте малку помаркантни објекти, како офицерски, народна банка, театарот и уште неколку плус немаше да го доживееме СК14. Инаку секој архитект ќе каже дека објектите изградени после 63та, и тие за време на СХС се доста поквалитетни од архитектонски аспект согласно периодот во кој се градени.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2602
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #309 Posted: 12-Jan-2015 at 14:21
Овде станува збор за чаршијата навечер? Мислам дека генерално пред повторно да заживее беше доста пуста т.е. не македонци туку ретко беше било чие присуство таму.
Студирав на ФЛУ (2000-2003) и секој ден сум бил таму (во Сули-Ан е дел од факултетот, кој не знае). Штом се стемни, дуќаните затвараат и толку, жив чоек се дешавало да нема по сокаците. Можда 2-3 слаткарници/чајџилници во близина на стоковната Илинден се вртел народ, ама рестото слабо.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #310 Posted: 12-Jan-2015 at 19:21
Originally posted by stratus

Не знам од каде вакви тези за чаршијата денес. До пред 5-10 години таму стварно немаше македноци. Ниту поседуваа дуќани, кафичи. Дури и постоеше изреката "за преку камен мост ти треба пасош". Денес таа слика е доста сменета. Има минимум 6-7 чисто македонски кафичи, но и останатите кои ги држат турци или албански често се мултинационални. Денес во чаршијата одговорно тврдам дека има убедливо најголем соживот од 2001 наваму, а за претходно не можам да тврдам.

Инаку за офицерски. Мојот став е дека офицерски (а веројатно и театарот) после земјотресот се свесно досрушени, а не реновирани како објекти со немакедонска архитектура, од тогашните социјалистички македонски власти. Јас и претходно имам споменато дека парцелата на офицерски не е празна, туку дека со новиот план имало за цел да се добие поширок плоштад, белег на сите социјалистичко-комунистички градови. Замена за офицерски тогаш бил објектот на денешен т-хоум. Доколку се забележи добро од страна се гледаат сите препознатливи делови од архитектураата на некогашниот офицерски на бруталистичкиот објект на телеком. Иако не сум живеел во тоа време но претпоставувам дека тогашниот модерен тип на архитектура (пред се брутализмот) се користел да се претстави модерната македонска држава креирана 45та.
Е сега после 91ва вистина е дека се појавуваше наголемо носталгија кон старото ни Скопје. Тоа е пред се затоа што постоечките објекти остареа, никој не ги реновира, а згора на тоа и се надоградија со секакви глупости од типот на поткровја, настрешници, преградени тераси со фасадна тула, клима уреди... Сите тие на обичниот граѓанин (а, веројатно и на нашиот премиер) му изгледаа грдо, сиво, "неевропски" во споредба со објектите по европските градови, додека неколкуте објекти од старо Скопје би изгледале поприкладно. Е сега да се најдел некој паметен во 90тите и да ги реизградел тие неколкуте малку помаркантни објекти, како офицерски, народна банка, театарот и уште неколку плус немаше да го доживееме СК14. Инаку секој архитект ќе каже дека објектите изградени после 63та, и тие за време на СХС се доста поквалитетни од архитектонски аспект согласно периодот во кој се градени.


Што е тоа толку сменето? Да, денес има македонски кафичи, ресторани и локали, но на сите тие   газди се Албанци, а наши само ги држат под кирија со гарант дека Албанецот ќе му гарантира дека нема да го рекетираат и тормозат. Пред 4-5 години беше наезда од Македонци таму. Последните 2 години опадна бројот на наши таму. И, не зборувам на памет. Се движам често во тој предел. Повеќе има странски туристи отколку Македонци.

И, тие не се повеќе од 10-12 локали вкуно можеби преку 100 локали низ цела Скопска чаршија.
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #311 Posted: 12-Jan-2015 at 19:28
Originally posted by BOJAN

Originally posted by Kid_A

Originally posted by zabegan


Originally posted by Kid_A

Originally posted by zabegan



Originally posted by Kid_A

@zabegan

Чаршијата е моментално на тој што е и сопственик на истата освен ако не се залажуваме со некакви правни рамки.

Никаде не ја оспорувам нејзината културна вредност, но факт е дека и таа е изградена од окупаторска османлиска војска, а денес е се само не македонска. Ако се лажеме можеме до утре да тераме, но таа е реалноста.
чаршијата не е изградена строго од турците, ниту пак е измислена од нив, туку е цел еден трговски регион кој постоел и се надградувал со векови... тоа што голема порција од објектите во чаршијата се турски, е затоа што тие најдобро го издржале времето... дуќаните отсекогаш биле мултикултурниголем дел од чаршијата која ја знаеме денес е изградена некаде во почетокот на 20-ти век патеми аман човек, треба со огромни букви ли да пишам дека воопшто не распитуваме колку нешто е македонско, туку колку вреди да се цени како историска оставштина... не мора да е направено од Александар Македонски или Гоце Делчев за да се цени човечедај еве, наместо јас да објаснувам зошто треба да ја цениме чаршијата, објасни ми зошто треба до толкава мера да го цениме Офицерскиот дом?


Најголем дел од објектите денес се во сопственост на Албанци, а не на Турци. Пред 20 години имаше и полно дуќани во сопственост на Македонци, но поголемиот дел ги продадоа. Јас никаде не ја негирам културната вредност на Стара чаршија, но денес тоа е сосема друга територија, а тука се наоѓа и плоштадот Скендербег што доволно ти кажува. Македонци не одат таму освен во 4-5 кафичи и ресторани што ги држат Македонци под кирија, но поголемиот дел од нас не не привлекува тоа место. Плус, во последните години стана место во коешто се проповеда радикален ислам низ џамиите, последните неколку напади и тепачки се случија баш во тој крај.

Инаку, во Официрскиот дом многу стари Скопјани во тоа време организирале игранки, се ширела и проповедала европска култура, се свиреле шансони, љубовни и староградски песни, тој објект имал европски дух наспроти ориентализмот во Старата чаршија кој освен трговски намени немал никакви културни придобивки за Македонците.
а Офицерски (Мериот) во чија сопственост ќе биде? свесен си дека тоа не е македонец така?и не се лажи, Македонци одат во стара чаршија, не знам во кој свет живееш... голем дел од авангардата (знаеш, оној културниот свет кој се двои од останатото турбофолк ѓубре) оди таму, има винарии, пивници, тука се наоѓаат добар број на галерии и изложби, концерти и свирки, жива музика, секоја година слушам за некое ново проектче за заживување на нешто...барем од кога се одржа првиот Пиволенд (тогаш на мене прв пат ми се разбија некои стереотипи) чаршијата е многу жива и многу културна, а верувај, на никој не му е гајле кој е сопственик на некој локал ако е домаќин човек и има култура, а сопственици има многуне е веќе чаршијата тоа мрачно место што го пропагираат сите (иначе тепачки од таков тип има сегде по градов)за игранките во офицерскиот си го кажав мислењето... урбани легенди од баби кои немаат врска со документирана реалност... објектот бил затворен за „простата раја“ се до периодот после втора светска, а и тие малку игранки што се одржале во него, ги имало многу повеќе на други места низ градов... тоа не е особина на самиот објектај сега кажи, во што се состои вредноста на Офицерскиот дом?


Прошетај со дрес или маица Македонија, или нека пуштат македонски староградски песни во Стара чаршија, па ќе видиш како ќе си поминат. Пријател, ова лето ако не 100 пати барем 40-50 пати бев во Стара чаршија. Македонци има само во тие 7-8 локали што ги држат Македонци под кирија и секако странски туристи. Повеќето од популацијата која се движи таму после 20 часот се Албанци и Турци и тоа 98% само мажи. Кафичите и слаткарниците им се исклучиво со машка клиентела.

Колку сакаат нека го разубавуваат тој дел залудно е. И, во Париз, Берлин, Брисел, Лондон има делови, квартови коишто се отпишани од државата и обичен локален домородец не се движи таму. Не е само тоа кај нас.

Пред 7-8 години кога почна да се ревитализира Старата чаршија имаше многу повеќе Македонци коишто ја посетуваа. Последните 2 години значително опадна бројот. И, на тој Пиволенд што го зборуваш после имаше тепачка и инциденти со нападнати наши момци коишто се враќале. Изгледа не си запознаен доволно.

Јас не гледам никаков културен живот таму освен што ми личи ко секој трет турски и арапски кварт каде што само мажи испоседнале во кафулиња и слаткарници, а неретка појава се и мажите со тричевтрт панталончиња и брада истите што војуваат во Сирија.

Од Македонците претежно што ги имам забележано таму се некои мулти-култи типови, ЛГБТ заедницата ( на која и беше демолиран објектот) и слично.

Немам ништо против Старата чаршија, но едноставно јас таму не се доживувам како граѓанин на оваа држава.


Супер, немој да и се приближуваш на чаршијата, вклучувајќи го и политичкиот лидер што го обожуваш.

Верувај дека таму има само педери, надворешни непријатели, петтоколонаши и радикални исламисти. Всушност, ова нека биде идеја за поставување динамит во чаршијата. Нека не постои, барокот треба да се шири и на таа страна.


За твоја несреќа јас таму летово бев барем 10-на пати во Стара чаршија, т.е. на концертите што се организираа.

Ако твојот неартикулиран мозок не приметува некои работи е исклучиво твој проблем, а не мој. Запрашај се зошто после 20 часот во Старата чаршија 98% од популацијата на Албанците и Турците ја сочинуваат исклучиво машка популација.

Ако нема радикален ислам зошто ИВЗ вели дека нема контрола на неколку џамии во Старата чаршија?
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #312 Posted: 12-Jan-2015 at 22:43
добро де KidA, нормално дека ако се движам низ чаршијата со маица „смрт за шиптари“ (фигуративно кажано) дека на некој нема да му се допаѓа тоа, па и патриотизам не се искажува кај ќе стигнеш, дури и ако местото е 100% македонско... тоа е поентата на соживотот, низ чаршијава сум се движел и навечер на многу наврати и не сум наишол на проблеми, замисли, далеку после 8 саат
а проблеми се правеле и на наводно „нашава“ страна на градов и тоа на национално ниво, и тоа жестоки проблеми се правеле (плус проблеми меѓу македонци кои не знаат за основно цивилизирано понашање)... каде е тука твојата поента?

во поглед на сопственост те прашав дали знаеш кој ќе го држи Офицерскиот дом и хотелот до него, на тоа не ми одговори...

назад на Офицерскиот, горе во текстов е направен добар осврт кон него, најголем дел од критиката е насочена кон тоа што „реконструкцијата“ воопшто го нема испочитувано оригиналниот објект, и тоа е тука битното
смешно е што воопшто водиме дискусија за значењето на објектот ако го знаеме овој факт
а во поглед кон значењето, еве го цитатов од погоре „Овој проект бил нарачан од страна на Министерството на војската и морнарицата, заради концентрацијата на општествениот живот на воената елита на Скопје и околината“... објектот не бил достапен на широката јавност барем 20 години... терминот „изградена од окупаторот“ е далеку несоодветна за сериозна дискусија, ама па и не е далеку од реалноста
ете ти... апсолутно никакво значење за секојдневниот живот во градов, за културата и за неговиот развој
ако одиме по логика на реконструирање на објекти кои биле маркантни на разгледница за еден краток период, тогаш треба да реконструираме далеку понеатрактивни објекти кои патем имаат поголем придонес за градов
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #313 Posted: 12-Jan-2015 at 23:21
Originally posted by zabegan

добро де KidA, нормално дека ако се движам низ чаршијата со маица „смрт за шиптари“ (фигуративно кажано) дека на некој нема да му се допаѓа тоа, па и патриотизам не се искажува кај ќе стигнеш, дури и ако местото е 100% македонско... тоа е поентата на соживотот, низ чаршијава сум се движел и навечер на многу наврати и не сум наишол на проблеми, замисли, далеку после 8 саата проблеми се правеле и на наводно „нашава“ страна на градов и тоа на национално ниво, и тоа жестоки проблеми се правеле (плус проблеми меѓу македонци кои не знаат за основно цивилизирано понашање)... каде е тука твојата поента?во поглед на сопственост те прашав дали знаеш кој ќе го држи Офицерскиот дом и хотелот до него, на тоа не ми одговори...назад на Офицерскиот, горе во текстов е направен добар осврт кон него, најголем дел од критиката е насочена кон тоа што „реконструкцијата“ воопшто го нема испочитувано оригиналниот објект, и тоа е тука битнотосмешно е што воопшто водиме дискусија за значењето на објектот ако го знаеме овој факта во поглед кон значењето, еве го цитатов од погоре „Овој проект бил нарачан од страна на Министерството на војската и
морнарицата, заради концентрацијата на општествениот живот на воената
елита на Скопје и околината“...
објектот не бил достапен на широката јавност барем 20 години... терминот „изградена од окупаторот“ е далеку несоодветна за сериозна дискусија, ама па и не е далеку од реалностаете ти... апсолутно никакво значење за секојдневниот живот во градов, за културата и за неговиот развојако одиме по логика на реконструирање на објекти кои биле маркантни на разгледница за еден краток период, тогаш треба да реконструираме далеку понеатрактивни објекти кои патем имаат поголем придонес за градов


Не зборувам јас за таков вид маици, но нема врска. Можеби ти не си го јадел, имало што го јаделе дебело, но тоа не значи дека во иднина нема да го јадеш тотално невин. Ирелевантен е муабетот. Да е така како што ти зборуваш ќе беше обратна ситуацијата Албанци да продаваат имот и да се селат во други етнички средини, а не обратно.

Офицерскиот дом и хотелот до него ќе ги гради грчки милијардер со тоа што Офицерскиот дом ќе го отстапи пола-пола на град Скопје и градоначалникот без никаков надоместок.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #314 Posted: 13-Jan-2015 at 00:36
Originally posted by Kid_A

Originally posted by zabegan

добро де KidA, нормално дека ако се движам низ чаршијата со маица „смрт за шиптари“ (фигуративно кажано) дека на некој нема да му се допаѓа тоа, па и патриотизам не се искажува кај ќе стигнеш, дури и ако местото е 100% македонско... тоа е поентата на соживотот, низ чаршијава сум се движел и навечер на многу наврати и не сум наишол на проблеми, замисли, далеку после 8 саата проблеми се правеле и на наводно „нашава“ страна на градов и тоа на национално ниво, и тоа жестоки проблеми се правеле (плус проблеми меѓу македонци кои не знаат за основно цивилизирано понашање)... каде е тука твојата поента?во поглед на сопственост те прашав дали знаеш кој ќе го држи Офицерскиот дом и хотелот до него, на тоа не ми одговори...назад на Офицерскиот, горе во текстов е направен добар осврт кон него, најголем дел од критиката е насочена кон тоа што „реконструкцијата“ воопшто го нема испочитувано оригиналниот објект, и тоа е тука битнотосмешно е што воопшто водиме дискусија за значењето на објектот ако го знаеме овој факта во поглед кон значењето, еве го цитатов од погоре „Овој проект бил нарачан од страна на Министерството на војската и
морнарицата, заради концентрацијата на општествениот живот на воената
елита на Скопје и околината“...
објектот не бил достапен на широката јавност барем 20 години... терминот „изградена од окупаторот“ е далеку несоодветна за сериозна дискусија, ама па и не е далеку од реалностаете ти... апсолутно никакво значење за секојдневниот живот во градов, за културата и за неговиот развојако одиме по логика на реконструирање на објекти кои биле маркантни на разгледница за еден краток период, тогаш треба да реконструираме далеку понеатрактивни објекти кои патем имаат поголем придонес за градов


Не зборувам јас за таков вид маици, но нема врска. Можеби ти не си го јадел, имало што го јаделе дебело, но тоа не значи дека во иднина нема да го јадеш тотално невин. Ирелевантен е муабетот. Да е така како што ти зборуваш ќе беше обратна ситуацијата Албанци да продаваат имот и да се селат во други етнички средини, а не обратно.

Офицерскиот дом и хотелот до него ќе ги гради грчки милијардер со тоа што Офицерскиот дом ќе го отстапи пола-пола на град Скопје и градоначалникот без никаков надоместок.
јас не сум го јадел затоа што се држам настрана од сето тоа
јас еднаш за малце ќе го јадев невин, ама замисли тоа не беше во Скопската чаршија, ниту пак во „забранетата земја“ од левата страна на Вардар... ќе сум го јадел за малце и од наши луѓе, без никаква причина, и сега што?

и да, Мериот го држи грк, а градот на крај ќе испадне кираџија... е сега што е разликата во тоа кој го држи бизнисот, кога и вака и така тоа не си ти?
...омраза чисто онака, колку да ја има...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #315 Posted: 13-Jan-2015 at 00:44
Originally posted by zabegan


Originally posted by Kid_A

Originally posted by zabegan

добро де KidA, нормално дека ако се движам низ чаршијата со маица „смрт за шиптари“ (фигуративно кажано) дека на некој нема да му се допаѓа тоа, па и патриотизам не се искажува кај ќе стигнеш, дури и ако местото е 100% македонско... тоа е поентата на соживотот, низ чаршијава сум се движел и навечер на многу наврати и не сум наишол на проблеми, замисли, далеку после 8 саата проблеми се правеле и на наводно „нашава“ страна на градов и тоа на национално ниво, и тоа жестоки проблеми се правеле (плус проблеми меѓу македонци кои не знаат за основно цивилизирано понашање)... каде е тука твојата поента?во поглед на сопственост те прашав дали знаеш кој ќе го држи Офицерскиот дом и хотелот до него, на тоа не ми одговори...назад на Офицерскиот, горе во текстов е направен добар осврт кон него, најголем дел од критиката е насочена кон тоа што „реконструкцијата“ воопшто го нема испочитувано оригиналниот објект, и тоа е тука битнотосмешно е што воопшто водиме дискусија за значењето на објектот ако го знаеме овој факта во поглед кон значењето, еве го цитатов од погоре „Овој проект бил нарачан од страна на Министерството на војската и
морнарицата, заради концентрацијата на општествениот живот на воената
елита на Скопје и околината“...
објектот не бил достапен на широката јавност барем 20 години... терминот „изградена од окупаторот“ е далеку несоодветна за сериозна дискусија, ама па и не е далеку од реалностаете ти... апсолутно никакво значење за секојдневниот живот во градов, за културата и за неговиот развојако одиме по логика на реконструирање на објекти кои биле маркантни на разгледница за еден краток период, тогаш треба да реконструираме далеку понеатрактивни објекти кои патем имаат поголем придонес за градов


Не зборувам јас за таков вид маици, но нема врска. Можеби ти не си го јадел, имало што го јаделе дебело, но тоа не значи дека во иднина нема да го јадеш тотално невин. Ирелевантен е муабетот. Да е така како што ти зборуваш ќе беше обратна ситуацијата Албанци да продаваат имот и да се селат во други етнички средини, а не обратно.

Офицерскиот дом и хотелот до него ќе ги гради грчки милијардер со тоа што Офицерскиот дом ќе го отстапи пола-пола на град Скопје и градоначалникот без никаков надоместок.
јас не сум го јадел затоа што се држам настрана од сето тоајас еднаш за малце ќе го јадев невин, ама замисли тоа не беше во Скопската чаршија, ниту пак во „забранетата земја“ од левата страна на Вардар... ќе сум го јадел за малце и од наши луѓе, без никаква причина, и сега што?и да, Мериот го држи грк, а градот на крај ќе испадне кираџија... е сега што е разликата во тоа кој го држи бизнисот, кога и вака и така тоа не си ти?...омраза чисто онака, колку да ја има...


Се тепаат и Албанци помеѓу себе, но кога сме ние во прашање тогаш се сите заедно. Ок, не е ни место ни време за муабетов.

Друго, да, Грк е сопственикот, но кога зборуваме за геополитичка состојба нас Грците всушност не ни се никакви непријатели освен имагинарно што се расправаме 20 години преку судови. Грците не ти се ниту демографски, популационен и социјален непријател за разлика од Албанците и некои малцинства коишто учествуваат со 50% од вкупно родените деца во Македонија. Обележување на територијата многу убаво се забележува и преку купување на имотот на Македонците освен ако само ти не го гледаш тоа. Купување хотел на Албанец и Грк нема воопшто никаква сличност иако и на двајцата примарно им е бизнисот ко цел.
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #316 Posted: 13-Jan-2015 at 11:11
Така е, така е. Грците не се непријатели ниту за Офицерски дом и сомнителни милијардери, ниту пак за градење на автопатот. Се` додека може да се тера бизнисот со нив, во ред е. Само прашање е дали се води и бизнис со други стратешки национални прашања со нив од оваа власт.

Ако мене ме прашаш, Офицерски дом не би требало да се гради. Тоа е симбол на српската окупација во Македонија. Не случајно се решија грците да ја градат таа зграда во Скопје. Грците и во 90-ти години велеа дека Македонија треба да си се здружи со Србија, како би можела да опстои. Денес, после толку години нашата власт тоа и го направи. Тоа е како некој да дојде во твој стан и жената да ти ја е*е, а ти да речеш: аууу, па тоа може и да не е лошо.

Edited by BOJAN - 13-Jan-2015 at 11:12
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #317 Posted: 14-Jan-2015 at 00:24
KidA... извини вака да те прашам директно и покрај тоа што не е адекватно за форумов... криво ти е што албанец направил боље бизнис од тебе? така ми звучиш...
кога нашите си спијат и немаат две благе везе со бизнис (а пари имаат и за огрев да ги користат), некој друг доаѓа, купува и развива на разни бази, и мене ама баш ич не ми е битно дали тоа е Албанец, Грк, или некој скроз трет
познавам барем два-три големи угостителски бизниси кои се влезени во чаршијата и многу добро знаат газдите на тие бизниси како одговорно се води и развива една фирма
не ми кажувај како биле поврзани со политика... малце ли Македонци има поврзани со политика кај нас, кои се полни со моќ и со пари, а богами и закони не важат за нив? ...само разликата е во тоа што тие го трошат сето тоа на изживување врз помалку моќни од нив... епа извини, нема да осеќам посебна припадност кон некој што ме третира како коњски измет само затоа што сме биле од иста националност... секогаш ќе одам онаму каде што најмногу ми одговара средината и луѓето

кретенска е дискусијава воопшто да ја водиме, а не па тука... и онака муабетот беше за реконструкција на објект и за тоа по која основа се реконструира еден објект, и на крај како се изведува таа реконструкција... кај нас не постои ниту стручност ниту процедувра за сето тоа


Edited by zabegan - 14-Jan-2015 at 00:26
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15099
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #318 Posted: 07-Mar-2015 at 19:21
За сè има вторпат
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #319 Posted: 07-Mar-2015 at 21:53
Јас од сликиве не можам да забележам како ќе ги направат арките. Може и да не бидат балконски, ќе си го затворат просторот, и како имитација ќе ги направат.
Од чаламот си патиме!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #320 Posted: 07-Mar-2015 at 23:40
Originally posted by Bojan10

Јас од сликиве не можам да забележам како ќе ги направат арките. Може и да не бидат балконски, ќе си го затворат просторот, и како имитација ќе ги направат.
баш тоа се гледа и на несмасниот „рендер“
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1415161718 26>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.