build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Зоолошки градини во Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 27>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 13-Apr-2010 at 13:54
http://www.zooskopje.com.mk/

Kонечно нов сајт!
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 13-Apr-2010 at 19:15
Одличен сајт... само ме нервира што неколку од линковите се празни (веројатно премногу честа појава во македонскиот интернет простор).
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 13-Apr-2010 at 19:31
овата веб страна на Зоолошката градина - Скопје е сеуште во фаза на изработка.

Се извинуваме што сеуште содржините не се целосно комплетни. Во нардните неколку денови интензивно ќе се работи на внесување нови материјали и содржини на новата веб страна.

Ви благодариме на разбирањето. ...


Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 13-Apr-2010 at 19:34
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1975
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 13-Apr-2010 at 20:12
Мапава е топ... ама и за неа најдов забелешки - зошто најлево пишува диви мачки кога сите освен тигарот се префрлени во новите поприродни живеалишта скроз десно? Бај д веј, јас кога бев од тигарот ни т немаше.

Ме радува тоа што има слон, жирафа и зебра на мапава. Тоа значи дека (барем) планираат наскоро да донесат. Мислам дека тие (заедно со лав, тигар и слично) се симболи кои најмногу асоцираат на зоолошка. Егзотични наречете ги, сеедно.

Ме интересира што ќе стане со паркингот на зоолошкава? Голем дел од постојниот паркинг ќе биде завземен од нови ленти на бул.Илинден. Незнам колку е возможно, но јас би ги дислоцирал комплет сите куќи од влезот западно, и целиот тој појас би го направил паркинг, бидејќи очигледно е дека е потребен.

Значи, кој знае нека одговори: ќе ги чистат ли куќите комплетно или само тие до кај што е потребно да се шири бул.Илинден?
Back to Top
SkyBoy View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Suspended

Joined: 24-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 738
  Quote SkyBoy Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 13-Apr-2010 at 20:56
Е добро де нова е страната..
 
у секој случај менаџирањево со зоолошкава - секоја чест. Ја и заборавив дека воопшто постои, кога после фамозните фотки на La linea (револуција) и се што следи наваму е од добро подобро.
 
Конечно нешто имаме за фалење, не само утки, фрустрации и шопинг гаражи...
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 13-Apr-2010 at 21:22
Абе во последните 2 месеци 3 пати бев, и можам да кажам дека на секое одење имаше по нешто ново, арно ама за менаџирањето од сликите и јас така мислев, ама кога отидов сега за ова што ви кажував со лемурите, е тоа беше фијаско. Каков е тој персонал што влегува со цигара кај животни (пред менаџерот, кој нема што да се буни кога и тој влезе со цигара), и што оди да фаќа лемури со голи раце. А за тоа што рече дека ќе ја скрши камерата веќе, тоа е signature македонски move.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Plugger View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 15-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 378
  Quote Plugger Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 19-Apr-2010 at 04:39

Kolku sto razbrav donele dva kengura, ova e za pozdravuvanje ApplauseApplauseCheers


Edited by Plugger - 19-Apr-2010 at 04:41
Back to Top
Jumbo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Mar-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 140
  Quote Jumbo Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 19-Apr-2010 at 15:53
Золошкава градина нема слон скоро 20 години се сеќавам дека последен слон беше слоницата Анка така барем ја викаа беше питома и беше миленик на многу посетители.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 19-Apr-2010 at 17:45
Eve i edna tura od mene ja posetiv vcera zooloskata gradina ,moram malku da napomenam nekolku zabeleski i nekolku pozitivni raboti sto gi vidivo , kako prvo mi se dopadnaa zivealisteto na Lavot, Tigarot ( iako nigde ne go vidov ), na orlite , do nekade mi se dopadnaa i zivealisteto na leopardite, zabeleski imam za zivealisteto na noviot crn lebed, ne deka zivealisteto ne bese kako sto treba nego mi bese nekako zal posto lebedot bese osamen, druga napomena ne uspeav da gi vidam kengurite, a seuste na mnogu mesta se raboti , Lemurite gi slikav isto taka, ke gi pustam vo vtorata tura ,i zivealistata na majmunite izgledaa cisto barem od nadvor, vnatre bese zatvoreno, nedostasuvaase zivealisteto na zmiite t.e zmijarnikot i uste 5-6 novi zivealista mozda i poveke bea vo izgradba, ke napomenam deka i patekite ne se bas kako sto treba ,znaci treba da se napravat novi pateki , kako sto uspeav da vidam imase 2-3 luge od obezbeduvanjeto na zooloskata, i nekolku luge sto pazea na higienata, se nadevam taka ke prodolzat uzivajte vo slikite.


1.


2.


3.


4.


5.


6.


7.


8.


9.


10.


11.


12.


13.


14.


15.


16.


17.


18.


19.


20.



"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #111 Posted: 19-Apr-2010 at 17:58
Prodolzenie od prethodniot post.

21.


22.


23.


24.


25.


26.


27.


28.


29.


30.


31.


32.


33.


34.


35. Is this love.....


36.


37.


38.


39.


40.


41.


42.


43.


44.


45.


46.


47.


48.


49.


50.


51.


52. Smeshki  =)


53.


"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Jumbo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Mar-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 140
  Quote Jumbo Quote  Post ReplyReply #112 Posted: 19-Apr-2010 at 17:58
Лавовиве конечно можат да допрат земја до скоро дремеа само на бетон.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #113 Posted: 19-Apr-2010 at 18:02
Iznenaden sum od toa sto se raboti vo zooloshkata gradina, uspeav da nacekam i gosti od stranstvo t.e od Kosovo ,skoro 20 % od posetitelite bea od Kosovo , uspeav da slikam i nesto od rabotite koi se odvivaat se nadevam za skoro vreme i tie ke gi pustam =) ,se nadevam vi se dopadnaa slikite.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #114 Posted: 19-Apr-2010 at 18:02
А белиот лав го виде некаде?
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #115 Posted: 19-Apr-2010 at 18:03
Samo na slika =))))))) 
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #116 Posted: 19-Apr-2010 at 18:07
Митатос, ти фали даска (во позитивна смисла) со сликиве. Некои од нив се како извадени од National Geographic. Applause

Продолжува зоолошкава револуција, ајде другата недела чекаме слики од некој друг член

Originally posted by mitatos

Iznenaden sum od toa sto se raboti vo zooloshkata gradina, uspeav da nacekam i gosti od stranstvo t.e od Kosovo ,skoro 20 % od posetitelite bea od Kosovo , uspeav da slikam i nesto od rabotite koi se odvivaat se nadevam za skoro vreme i tie ke gi pustam =) ,se nadevam vi se dopadnaa slikite.


Убаво да се слушне, и уште едно потсетување како со квалитет може да се успее во регион каде недостасуваат многу работи. Наместо ние да идеме да ја гледаме зоолошката во Белград зошто други да не го прават тоа кај нас?

BTW не ми текнува дали имаме дискутирано за тоа. Како стојат Солун и Софија со зоолошки?

Гитар веројатно може да не информира за Солун, а некој од Бугарските членови за Софија.

Исто така ме интересира како стои и Тирана, но не ми се верува дека има нешто посебно.
Back to Top
Jumbo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Mar-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 140
  Quote Jumbo Quote  Post ReplyReply #117 Posted: 19-Apr-2010 at 18:13
Mitatos сликиве ти се супер туку има ли тигар во нашава золошка јас не сум бил одамна па ме интересира
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #118 Posted: 19-Apr-2010 at 18:14
хехехе фала за пофалбите, но не можев да излезам без да забележам зекој детал , и да сликнам секој детал не сум ја посетил зоолошката од 2007 година, за рок од 3 години многу е направено , некако волците многу беа нервозни , и леопардот, не знам дали беа гладни или премногу мал простор на располагање, но лавовите уживаа =)) ,се надевам за секое животно ке направаат соодветно живеалиште ,се зборуваше дека и за нилските коњи ке се направи ново живеалиште но не видов такво нешто во изградба, уште нешто да напоменам дека не ми се бендисуваат старите домови на мечките , се надевам и за нив имаат некаков проект, тие двете мали мечки беа извадени и ставени во нови живеалишта но премногу мал простор и таму за нив, немаше ни едно дрво барем колку за сенка.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #119 Posted: 19-Apr-2010 at 18:21
Има тигар ,само не го видов, и живеалиштето му е изградена уште одамна, само тигарот не го видов не знам што е работава ,се планираше да се донесат уште 2 бенгалски тигри, едит- мислев дека овој што е не бил бангалски тигар ,но сега видов дека и он е бангалски.

Edited by mitatos - 19-Apr-2010 at 18:36
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #120 Posted: 19-Apr-2010 at 18:44
Навистина прекрасни фотографии, особено таа со двата нилски коња!Cheers
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 45678 27>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.190 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.